Ndoka: Po e lamë më tej këtë kryeministër, do na vendosë taksë edhe për...!

Ndoka: Po e lamë më tej këtë kryeministër, do na vendosë taksë edhe për...!

13:06, 16/05/2019

Kryetari i PDK, Nard Ndoka, është irrituar sot pas lajmit se qeveria e kryeministrit Edi Rama po përgatitet t’i bëjë me pagesë edhe akset kryesore rrugore të vendit. “Po e lamë edhe më tej këtë kryeministër, do të na vendosë taksë edhe për ...” është shprehur Ndoka në rrjetet sociale duke nënkuptuar disa gjëra.

Reagimi i tij dhe thirrja për të mos iu  ndarë protestave deri në largimin e Ramës, erdhi pasi Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, e pyetur sot nga mediat për venien e taksës në autostradës Tiranë – Durrës, tha:

Znj. Balluku, si qendron çështja e pagesën në autostradën Tiranë - Durrës/

Balluku: Projekti i autostradës Tiranë - Durrës është një projekt i përmendur  shpeshherë edhe nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë,  edhe nga qeveria si një nga projektet kryesore, pasi dihet shumë mirë se lidhja e kryeqytetit me portin ndërkombëtar të vendit është detyrë dhe ne na vë para faktit që sa më shpejt ky projekt të avancojë dhe të zhvillohet.

Ne po punojmë, në vjeshtë projekti të shpallet për garë dhe më pas të kemi një garë transparente për të qenë fituesi i radhës dhe më pas të fillojnë punimet dhe jo që në shtator të fillojë kalimi me pagesë.  Do të ketë një dialog publik. Për të gjitha rrugët që në të ardhmen do të jenë me pagesë do të kenë gjithmonë rrugë alternative. Asnjë mundësi e vetme, nuk do të jetë asnjëherë me pagesë.

Çfarë unë e kam thënë në intervistën e fundit dhe u bë lajm shumë i madh është se ne punojmë mbi këtë projekt dhe mendojmë që në vjeshtën e këtij viti, projekti të shpallet për garë dhe më pas të kemi një garë transparente midis investitorëve, për të qënë fituesi i radhës ai që do të përzgjidhet dhe më tej të fillojnë punimet. Pra, jo që në shtator të këtij viti do të fillojë kalimi me pagesë në rrugën Tiranë – Durrës.

Pagesa, mënyra se si do të operohet, është diçka për t’u diskutuar, diçka që do të bëhet përmes një dialogu publik dhe pa dyshim siç e kam thënë, të gjitha rrugët që në të ardhmen do të jenë rrugë të konsideruara me pagesë, do të kenë gjithmonë rrugën etyre alternative siç ndodh në të gjitha vendet e BE-së. Pra, asnjë rrugë “e vetme”, pra, një mundësi “e vetme”, nuk do të jetë asnjëherë me pagesë.  Të gjitha rrugët, autostradat, që do të jenë me pagesë, do të jenë ato rrugë që do të kenë një rrugë tjetër alternative për të qënë e aksesueshme nga drejtuesit e makinave.

A është në fuqi oferta e grupit indian dhe sa ka propozuar ai për çështjen e pagesës dhe vlerën e kostos së zgjerimit të autostradës?

E para, nuk bëhet fjalë thjesht për zgjerim të autostradës. Bëhet fjalë për një përmirësim të të gjitha kushteve dhe parametrave të autostradës Tiranë – Durrës. E dyta, ka pasur një propozim dhe një projekt që po shikohet nga ekspertët e ministrisë për t’u vlerësuar dhe nuk ka në këtë moment një propozim për sa i përket pagesës. E them edhe njëherë, është i parëndësishëm për momentin elementi se sa do të paguhet për të kaluar në autostradën Tiranë- Durrës, sepse flitet që kjo të ndodhë në një afat kohor pas realizimit të projektit , pas përfundimit të garës transparente, pas realizimit të projektit, implementimit të tij, pra flitet për një afat kohor të largët por që do të bëhet absolutisht përmes një procesi dialogues.

A keni ‘vija të kuqe” se deri ku mund të jetë pagesa, ju si qeveri?

Gjëja që ne kemi kërkuar dhe janë dy elementë të rëndësishëm të projektit, që dua t’i theksoj janë:

 E para,  të ketë një pagesë të përshkallëzuar. Pra, jo çdo dalje të paguhet me një tarifë fletë por në varësi të gjatësisë së rrugës që do të përshkojë  çdo mjet. Kjo ështe para. Është një tjetër pagesë kur del në Rinas, tjetër kur del në zonat periferike të Durrësit apo kur ti del në port.

E dyta, dhe insistoj në këtë, kushdo që do të jetë fituesi i këtij projekti, detyra e parë që do të ketë si investitor do të jetë rehabilitimi, zgjerimi dhe përmirësimi i kushteve të rrugës alternative pa pagesë që është rruga Tiranë – Plepa. Duhet kuptuar që më parë do t’i lihet në dispozicion drejtuesve të automjeteve, përmes këtij projekti, pra Shqipëria do të përfitojë një rrugë të dytë me parametra të rrugës nacionale, jo siç është sot. E zgjeruar, e përmirësuar.  

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Mehmet Ismaili16/05/2019 17:53

No no keto taksat vihen me urrdher te SOROSIT KY eshte ideatori I CDO gjeje dhe Qeverija Papete e Jona e zbaton sepse nuk Ka Ku shkon se kane hedhur firme para se me arrdhe ne pushtet dhe Kush e han si gjithmone Populli .KY eshte programi I Rilindjes qe keta e quajne ,Rilindje qe solli vecse pakenaqesi dhe varferi me vend dhe largim ne mase te popullsise sidomos te Rinise shqiptare ka qene dhe eshte plani makaber I kesaj Qeverie Papete te SOROSIT keputje te popullit dhe pasurim te tejskajshem te tyre duke kontrolluar CDO gje me koncensione dhe taksa ne cdo fushe dhe pa dhene asgje popullit kjo si perfundim eshte diktature ekonomike qe eshte me e keqe se ajo politike pra kur Ka diktature ekonomike eshte e pashmangshme dhe ajo politike keto gjera e kane cuar vendin ne kete pike prandaj duhet ndryshim kjo eshte e domosdoshme per popullin shqiptar ne keto momente.

gramoz16/05/2019 14:23

Ridhjersa dhe Ridhjerse! Robt ku ti keni!

Askushi 16/05/2019 13:49

Jane porositur disa sensore qe do te vihen tek krevati i fjetjes. Keta sensore do te jene te lidhur me sallen operative te Rames, dhe sa here qe te beni seks, duhet te paguani nje taks per Ramen dhe nje tax per Lali fikun.

Shto koment

Denonco