Premier Edi Rama again in an extraordinary press conference, now begging for dialogue

Premier Edi Rama again in an extraordinary press conference, now begging for dialogue

12:10, 14/05/2019

Albanian Premier Edi Rama has invited three times the opposition for negotiations in the 48 hours following the Saturday’s protest.

He appeared “open to dialogue” in the press conference on Sunday where he look wrecked and scared, repeated it last night after all the Western embassies officially asked him to do so and will do the same thing today at 13:00.

“At 13:00 with the media reporters, after the registration of our candidates for 61 municipalities and the lists for municipal councilpersons for the new term of municipal governance. It’s time for the electoral campaign of June 30 and for the continuance of efforts for dialogue with the self-expulsed from the elections”, Rama tweeted.

It’s the same situation as with the students’ protest, similar in the ways how Rama backed off after seeing there are tens of thousands of citizens – students included – against him.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Balo Bna14/05/2019 16:20

Si tha Enveri kur gjykonte Kadriun;??? Q... motrën! Kjo eshte motoja tani Jo "Rama Ik"! Por " Q.... Motrën"!

gramoz14/05/2019 15:26

I ka brekushet plot me mut, vetem nen efektin e kokaines me doza te larta trimerohet, kur doza mbaron efektin, kthehet ne realitet dhe i mbush brekushet prap.

Llaqi 14/05/2019 15:10

Ne 2009 Berisha i dha gjithcka kerkoi ndryshoi dhe sistemin,ekzistonin dhe gjykatat ,prokurori konsensual etj por prapë i humbi zgjedhjet na doli Ruzhdija edhe kjo nje fllucke sapuni .Keshtu tani pasi ka punuar shume mire ka bere pune te medha ???. Nuk ka gjykatat ,prokurori jo konsensual ,minimalisht duhet t'i kape opozitës c'keron .ndryshe jemi ne diktaturokraci.

t14/05/2019 12:25

Nuk ka dialog me ate psikopat akoma km.ai nuk di te dialogoje ne pozita te barabarte,eshte mesuar vetem te komandoje dhe nuk e perfytyron dot veten te barabarte ulur ne tryeze me ndoken e dulen

Shto koment

Denonco