FOTO/ OSBE ndryshon mendje, dy reagime të ndryshme brenda 10 minutash

FOTO/ OSBE ndryshon mendje, dy reagime të ndryshme brenda 10 minutash

01:01, 12/05/2019

Zyra e prezencës së OSBE-së në Tiranë ka dhënë dy reagime mbrëmjen e sotme në lidhje me protestën e opozitës. 

Nëse në reagimin e parë u treguan të njëanshëm dhe të ashpër ndaj protestuesve opozitarë, në reagimin e dytë, zyra e OSBE-së duket se zbut qëndrimin e saj.

Dy reagimet e OSBE janë bërë në intervalin kohor të 10 minutave.

Reagimi i parë:

Organizatorët e protestës së mbrëmjes të sotme duhet të mbajnë përgjegjësinë politike për dhunën kriminale të ushtruar nga disa prej ndjekësit e tyre. Mendimet tona shkojnë me familjet e të plagosurve. OSBE-ja do të vijojë të nxisë opozitarizmin efikas dhe dialogun në Shqipëri. Por ne i dënojmë plotësisht ata që përpiqen të përdorin dhunën si një rrugë të shkurtër politike; ata do të dështojnë.

Image

Reagimi i dytë:

Prezenca e OSBE-së e ka ndjekur protestën e sotme minutë pas minute. Ne përsërisim qëndrimin tonë të palëkundur që dhuna nuk është përgjigja. Gjithashtu, reagimi i rëndë ndaj dhunës nuk ndihmon.

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Alfons Malo12/05/2019 10:20

Boll i lepit koqet edi rames dhe e katandiset shqiperine per turp te zotit.Ne nuk jemi vend afrikan qe nuk ndajme te zezen nga e bardha,jemi europian dhe ne mes te europes Vertet jemi te varfer por e kuptojme shume mire kush eshte e mira dhe e keqja.OSBE te bej punen e vet dhe nuk ka ndonje detyrim nderkombetar per te bere analizen ketij problemi.dhe, ne se ka te shikoj pa syze.Ku qe dhuna dje? Ku u perplas ndonje police? A e krahason dhunen e frances, ,vend i BE me "dhunen" ne shqiperi? Ku eshter dallimi? z. Boshard! Merr copen qe te ka afruar rama per te bere deklarata te tilla kunder opozites ,se nuk i ha njeri ato qe thua ,por merre dhe mos i ndie se nuk je i pari qe e ben kete pune.nga nderkombetaret.rama ka leke te pista te pa kaluar neper banka dhe merri edhe ti se ka me bollek nga keto .Lere sovranin te shprehet siç e ndien.Si nuk te paska bere pershypje gjithe ai uragan ne protest ?!

Askushi 12/05/2019 01:26

Keta njeres te blere me paret e droges nga Rama, duhet te shporren nga shqiperija. Fytyra te shemtuara.

gramoz12/05/2019 01:17

Keta karakurvat e OSBE duan te gjith nga nje hu ne bythe, sidomos Boshard buçja.

Shto koment

Denonco