Interior Minister LLeshaj rejects President Meta’s decree on state police vetting, says it’s personal against him

Interior Minister LLeshaj rejects President Meta’s decree on state police vetting, says it’s personal against him

13:35, 06/05/2019

The Commission of Security has rejected President Ilir Meta’s decree on the vetting of state police. Meta had requested a revision of the Law on Vetting of the State Police, considering it as a threat and possibility to be influenced by the government.

Invited to report in the Commission, Interior Minister Sandër Lleshaj described the President’s Decree as was pre judgmental for his institution and used the word “paranoiac” for Meta, implying it was personal against him from the time when Meta refused to decree him as the Interior Minister.

“The vetting of the state police is a competence of the Internal Affairs. Vetting is not political”, Lleshaj said in the Commission today.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Askushi 06/05/2019 16:24

Si eshte e mundur qe ky Leshi te vere ne gjunje Meten??????? si eshte e mundur qe Meta te pranoj te jete nje kukull? si mundet Meta te pranoj te behet pacavure????????

Alfons Malo06/05/2019 14:01

Ke marre nje barre te rende persiper o llesh, dhe ajo nuk eshte pune per ty po meso ushtaret per merthim e zberthim armesh se kane harruar fare ate zanat

Shto koment

Denonco