Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:10, 01/05/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Paralajmëron Presidenti: Pa zgjedhje të ndershme nuk ka çelje negociatash as në vitet që vijnë

Presidenti Ilir Meta në intervistën e dhënë sot për Ora News ka qenë mjaft i qartë në përgjigjen e tij lidhur me pyetjen nëse Shqipëria e meriton ose jo hapjen e negociatave me Bashkimin Europian. Sipas kreut të shtetit, pa zgjedhje të lira e të ndershme nuk ka çelje negociatash as në vitet që do të vijnë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/249549/paralajmeron-presidenti-pa-zgjedhje-te-ndershme-nuk-ka-celje-negociatash-as-ne-vitet-qe-vijne/

 

Premtimi i madh Bashës për fermerët: 100 milionë euro subvencione çdo vit, do e çlirojmë ekonominë nga oligarkët

Pas premtimit për pagat e mjekëve dhe infermierëve, të cilat sipas tij do të jenë 1200 dhe 700 euro, kryetari i partisë Demokratike Lulzim Basha ka bërë një tjetër premtim, kësaj rradhe për fermerët shqiptarë.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/249515/premtimi-i-madh-bashes-per-fermeret-100-milione-euro-subvencione-cdo-vit-do-e-clirojme-ekonomine-nga-oligarket/

 

LIVE/ Mijëra të rinj i bashkohen PD-së, Basha: Me Ramën nuk ka integrim, po na kthen vite pas

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, po zhvillon një takim me të rinjtë të zonave të Farkës, Petrelës, Bërzhitës dhe Krabës në kryeqytet, të cilët javën e fundit i janë bashkuar forcës më të madhe opozitare në vend.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/249512/live-mijera-te-rinj-i-bashkohen-pd-se-basha-me-ramen-nuk-ka-integrim-po-na-kthen-vite-pas/

 

Dështimi i dyshes Rama-Thaçi/ Berisha: Dush me ujë të ftohtë në Berlin për aventurierët e Ballkanit

 “Dush me ujë të ftohtë në Berlin për aventurierët e Ballkanit për shpresat e integrimit të shpejtë. Me Ramën nuk ka integrim”.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/249488/deshtimi-i-dyshes-rama-thaci-berisha-dush-me-uje-te-ftohte-ne-berlin-per-aventurieret-e-ballkanit/

                                    

12 minuta VIDEO epike/ Si i injoroj Tahiri, gazetarët e Ramës

Ish-ministrja dhe kryesuesja për 7 vite e negociatave me Serbinë, Edita Tahiri ka injoruar keq mbrëmjen e djeshme gazetarët e Ramës, Alban Dudushi dhe Alfred Peza, të cilët ishin të ftuar në emisionin ‘Open’.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/249481/12-minuta-video-epike-si-i-injoroj-tahiri-gazetaret-e-rames/

 

Nuk gënjehet Merkel nga atletet e Ramës/ Thirrja e Alizotit: Dilni protestoni, po na shuhet ëndrra

Gjatë Samitit të djeshëm të Berlinit, kryeministri Edi Rama mori “shuplaka” edhe për atë që u quajt politika neo-nacionaliste, sa i përket edhe çështjes së ndryshimit të kufijve Shqipëri-Kosovë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/249477/nuk-genjehet-merkel-nga-atletet-e-rames-thirrja-e-alizotit-dilni-protestoni-po-na-shuhet-endrra/

 

DW: BE ndryshon kurs në Ballkan: Gabuam tek ‘stabilokratët’, Rama në listën e zezë

Stabiliteti në Ballkan është në interes të Europës - me këtë formulë Franca dhe Gjermania gjejnë një emërues të përbashkët në politikën për Ballkanin Perëndimor. Por kjo nuk mjafton, mendon Adelheid Feilcke.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/249475/dw-be-ndryshon-kurs-ne-ballkan-gabuam-tek-stabilokratet-rama-ne-listen-e-zeze/

 

‘Po unë e vrava’, burri në Memaliaj pranon krimin, goditi me levë gruan e tij

Skënder Hoxha ka pranuar vrasjen e gruas së tij Antoneta Hoxha në orët e para të mëngjesit të sotëm në Vagalat të Memaliajt.

Për më shumë           

https://www.syri.net/kronike/249412/po-une-e-vrava-burri-ne-memaliaj-pranon-krimin-goditi-me-leve-gruan-e-tij/

 

Serbët të tërbuar nga humbja, nisin fushatë kundër Haradinajt, mbrojnë Thaçin

Takimi i kiderëve të Ballkanit Perëndimor, i mbajtur dje në Berlin, me ftesë të kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emmanuel Macron, shënuan një varg situatash të tensionuara, që ishin gati të përshkallëzoheshin në konflikt të hapur, shkruan gazeta serbe “Blic”, duke cituar burimet e saj.

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/249583/serbet-te-terbuar-nga-humbja-nisin-fushate-kunder-haradinajt-mbrojne-thacin/

 

Tensioni në Venezuelë/ Guaido thirrje ushtrisë për të rrëzuar Maduron

Lideri i opozitës dhe i vetëshpallur president i Venezuelës, Juan Guaido, ka publikuar një video në internet, për atë që ai e quajti “faza finale” e planit të tij për ta rrëzuar Nicolas Maduron.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/249450/tensioni-ne-venezuele-guaido-thirrje-ushtrise-per-te-rrezuar-maduron/

 

Klopp ndihet i rrezikuar, ja çfarë thotë për Messin në prag të Championsit

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp është i alarmuar për rrezikun që përbën Lionel Messi për skuadrën e tij.

Për më shumë           

https://www.syri.net/sport/249587/klopp-ndihet-i-rrezikuar-ja-cfare-thote-per-messin-ne-prag-te-championsit/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco