Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:20, 29/04/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Shqipëria në udhëkryq/ Basha: Vendin e shpëton vetëm një demokraci europiane

Në një intervistë për gazetën sllovene “Delo” dhe gazetarin Aljaz Vrabec, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka bërë skanerin e situatës politike në Shqipëri dhe zgjidhjen që ofron opozita për të dalë nga ky sorkokak.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/249060/shqiperia-ne-udhekryq-basha-vendin-e-shpeton-vetem-nje-demokraci-europiane/

 

Berisha për RTV 21: 'Argati' dhe 'Zoografi' kujtuan se do merrnin çmimin ‘Nobël’ duke ndarë Kosovën me Vuçiçin

Ish-kryeministri Berisha në emisionin “Kojshia shoë” në Rtv 21 në Kosovë, ka komentuar edhe planin për ndarjen e Kosovës, duke akuzuar kryeministrin Rama dhe Presidentin Hashim Thaçin se në bashkëpunim kanë punuar kundër integritetit të Kosovës.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/249058/berisha-per-rtv-21-argati-dhe-zoografi-kujtuan-se-do-merrnin-cmimin-nobel-duke-ndare-kosoven-me-vucicin/

 

FOTO/ Frika në palcë, snajpera në majat e pallateve për të ruajtur Ramën

Dalin detaje të tjera nga vizita e fundit e kryeministrit Edi Rama në Shkodër. Përveç qindra policëve që e shoqëronin kudo nga frika e protestave të qytetarëve, në qytetin më të madh verior të vendit nuk munguan as snajperët.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/248997/foto-frika-ne-palce-snajpera-ne-majat-e-pallateve-per-te-ruajtur-ramen/

 

Mesazhi i emigrantëve për Edi Ramën. Ja 300 mijë vendet e punës që premtove….

Disa emigrantë kanë zgjedhur një mënyrë mjaft ironike dhe realiste në të njëjtën kohë për të protestuar ndaj premtimeve të pambajtura të qeverisë së drejtuar nga kryeministri Edi Rama.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/248976/mesazhi-i-emigranteve-per-edi-ramen-ja-300-mije-vendet-e-punes-qe-premtove-hellip/

 

Tufa replikë me Xhufin: Qytetar metropoli nga Progonati i Kurveleshit, i mbylle kapakun e qivurit…

Nga Agron Tufa

Nuk ma merrte mendja se do më dilte prapë përpara historiani enverist Pëllumb Xhufi. E kisha hedhur publikisht “nokdaun”, fiks një vit më parë, kur na sajoi atë historinë përrallore të “kampit të pushimit” për Kazermat mortore të Tepelenës, ku vdiqën mbi 300 foshnja e fëmijë. Kaq e pati, mendova.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/248933/tufa-replike-me-xhufin-qytetar-metropoli-nga-progonati-i-kurveleshit-i-mbylle-kapakun-e-qivurit-hellip/

 

Një gjermane ka frikë të vijë në Rinas nga grabitjet, Berisha: Ja ku e katandisi kreu i Meduzës, Shqipërinë!

Grabitja e milionave eurove nga një avion plot me pasagjerë në aeroportin e Rinasit  ka tronditur edhe të huajt që shkojnë e vijnë në Shqipëri. Një frikë dhe pasiguri të tillë ka dëshmuar edhe një shtetase gjermane, e cila i ka kërkuar mbështetje mikut të saj në Shqipëri se nëse do të përsëritej një incident i ngjashëm, t'i jepte numrin e telefonit të tij në Shqipëri, adresën apo ndonjë pikë tjetër referemi nëse kushedi, e grabisnin sërish Austrian Airlines...

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/248967/nje-gjermane-ka-frike-te-vije-ne-rinas-nga-grabitjet-berisha-ja-ku-e-katandisi-kreu-i-meduzes-shqiperine/

 

FOTO/ Përplasja me armë në Laç, kush janë dy viktimat

Publikohen fotot e dy viktimave të mbrëmjes së sotme në qytetin e Laçit.

Report TV ka siguruar fotot e Mikel dhe Jani Jushit, dy personat që ndërruan jetën mbrëmjen e sotme gjatë një përplasje me armë zjarri të ndodhur në qendër të qytetit të Laçit.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/249061/foto-perplasja-me-arme-ne-lac-kush-jane-dy-viktimat/

 

I arrestuari i gjashtë për grabitjen në Rinas, lidhje me biznesmenë e politikanë

Një ditë pas arrestimit të Ragip Hajdinit në Shqipëri, mediat kosovare kanë zbuluar detaje të tjera për 50-vjeçarin.

Për më shumë           

https://www.syri.net/kronike/248973/i-arrestuari-i-gjashte-per-grabitjen-ne-rinas-lidhje-me-biznesmene-e-politikane/

 

Pse je i dëshpëruar me Gjermaninë, gospodin Baton Haxhiu?

Nga Enver Bytyçi

Para dy ditësh eksponenti gjitholog Baton Haxhiu ka sulmuar dhe hedhë vrerë kundër Gjermanisë. Në një intervistë me TV Dukagjinin e Kosovës ai ka thënë se Gjermania ishte kundër bombardimeve të NATO-s në Kosovë, se politika gjermane për shqiptarët është e dëmshme e shumë akuza të tjera si këto. Në gjithë intervistën e tij gospondin Baton Haxhiu dukej tejet i dëshpruar për atë pse Berlini mbështet kryeministrin Haradinaj për taksën që i ka vënë Serbisë dhe pse Merkeli nuk po mbështet Batonin, Hashimin dhe Edvinin për shkëmbimin e territoreve dhe ndarjen e Kosovës?!

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/248951/pse-je-i-deshperuar-me-gjermanine-gospodin-baton-haxhiu/

 

Vritet me plumb në kokë vajza 8 vjeçare, ja për çfarë dyshojnë të afërmit

Një vogëlushe 8 vjeçare ka humbur jetën sot në rrethana tragjike.

Vogëlushja ishte duke luajtur në oborrin e shtëpisë së saj, kur papritur është qëlluar me një plumb në kokë, duke humbur jetën menjëherë.

Për më shumë

https://www.syri.net/rajoni/249040/vritet-me-plumb-ne-koke-vajza-8-vjecare-ja-per-cfare-dyshojne-te-afermit/

 

FOTO/ ‘Kam vrarë 7 gra’, rrëfimi rrëqethës i vrasësit serial në Qipro

Gjykata e Nikozias ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” për vrasësin e dyshuar të 7 grave, mes tyre edhe dy vajzave të vogla të moshave 6 dhe 8 vjeçe.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/248989/foto-kam-vrare-7-gra-rrefimi-rreqethes-i-vrasesit-serial-ne-qipro/

 

Gatusso ndjen peshën e fajit në krye të Milanit: Po turpërojmë një klub historik

Gennaro Gattuso ka fajësuar penalltinë naive për humbjen e Milanit dhe shton se skuadrës i mungon qetësia.

"Mendoj se u ndëshkuam nga një incident. Sot skuadra bëri atë që duhet të bënte, ishte thjesht ai incident. Torino të detyron të luash keq, kemi krijuar mundësitë tona, por nuk mund të shkaktojmë një penallti aq naive.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/249063/gatusso-ndjen-peshen-e-fajit-ne-krye-te-milanit-po-turperojme-nje-klub-historik/

                                    

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco