VIDEO/ Rrëfimi i Ridvan Bodes: Pse pranova ofertën e Edi Ramës dhe e ardhmja në politikë

VIDEO/ Rrëfimi i Ridvan Bodes: Pse pranova ofertën e Edi Ramës dhe e ardhmja në politikë

21:07, 24/04/2019

Për herë të parë ish-ministri i Financave Ridvan Bode ka rrëfyer si e mori propozimin nga kryeministri Edi Rama për të qenë pjesë e Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë.

I ftuar nĂ« emisionin “A2 Business Week” Bode u shpreh se nuk ka pasur asnjĂ« kontakt me Kryeministrin mĂ« parĂ«, ndĂ«rsa thotĂ« se propozimi ishte me mesazh dhe me anĂ« tĂ« njĂ« individi.

“E vĂ«rteta Ă«shtĂ« se nuk kam pasur asnjĂ« kontakt me zotin Rama mĂ« pĂ«rpara. Ka qenĂ« njĂ« ftesĂ« e tij, njĂ« propozim i tij me mesazh dhe pĂ«rmes njĂ« individi. Kam diskutuar me njerĂ«zit qĂ« kam bashkĂ«punuar gjatĂ« dhe kam marrĂ« kĂ«tĂ« vendim, duke konsideruar njĂ« pozicion qĂ« nuk ka tĂ« bĂ«jĂ« fare me politikĂ«n, aq mĂ« pak me qeverinĂ«, njĂ« pozicion nĂ« tĂ« cilin mund tĂ« jap kontributin tim dhe eksperiencĂ«n time tĂ« gjatĂ« nĂ« fushĂ«n e financave publike dhe nĂ« fushĂ«n e ekonomisĂ« sĂ« vendit. Po ashtu, me interes pĂ«r tĂ« kontribuuar nĂ« vijimĂ«si edhe me dijet e mia nĂ« njĂ« institucion shumĂ« serioz dhe shumĂ« kredibĂ«l tĂ« vendit”, tha Bode.

Më tej, Bode theksoi se ky ishte edhe një vendim për të deklaruar shkëputjen përfundimtare nga politika.

“Ishte njĂ« zgjidhje e imja pĂ«r tĂ« deklaruar edhe publikisht shkĂ«putjen nga politika, e cila Ă«shtĂ« pĂ«rfundimtare. Derisa unĂ« pranova tĂ« marr pjesĂ« nĂ« njĂ« institucion tĂ« tillĂ« qĂ« ka njĂ« mandat tĂ« gjatĂ« do tĂ« thotĂ« se e konsideroj njĂ« gjĂ« tĂ« mbyllur”, ështĂ« shprehur Bode.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Skenderbeu 27/04/2019 00:49

Bode e bleu ate post tek Rama. Ju kujtohet qe Rama e kallezoi penalisht per abuzime? Me pas Rama deklaroi qe Bode eshte ne BSH si perfaqesues i opozites. Keta jane te dy me pushtat e vendit per momentin

Edvin26/04/2019 23:55

E ka pranuar oferten e Rames,sepse Rames I plasi per te permiresuar punen ne Banken e Shtetit te Shqiptareve. Te pangopur!Ishit dhe mbetet "Vullnetar te Enverit"!

Miu te kiu26/04/2019 14:38

Po leket qe vodhi nuk quhen? Dhe ky quhet i mencur. Dhe per sqarim ky vendi yne quhet katrama nuk jemi njesoj me perendimin.

qytetar24/04/2019 23:41

NĂ« fakt Bode u tregua mĂ« i mĂ«nçuri nga tĂ« gjithĂ« tĂ« larguarit nga PD. Pa u qaravutir si Patozi e disa tĂ« tjerĂ«, pĂ«rzgjodhi tĂ« dalĂ« nga politika e tĂ« meret me profesionin e tij. ËshtĂ« njĂ« veprim qĂ« e bĂ«jnĂ« shumĂ« politikanĂ« nĂ« vendet e zhvilluara demokratike. Ka edhe kryeministra qĂ« pasi dĂ«shtojnĂ« nĂ« politikĂ«, i kthehen biznesit apo profesioneve tĂ« tyre

Shto koment

Denonco