Indrit Hoxha/ Miqtë e mi, pak durim dhe do më shihni

Indrit Hoxha/ Miqtë e mi, pak durim dhe do më shihni

17:38, 23/04/2019

Miqtë e mi,

Me keqardhje dhe tej mase i surprizuar kam lexuar me qindra statuse e komente që hedhin baltë e vrer ndaj meje e familjes sime këto 3 ditët e fundit. Une jam Indrit Fatmir Hoxha dhe rrjedh nga një familje e cila luftën me sistemin komunist e nisi që me 8 nentor te vitit 1941. Stergjyshi im Beçe Turani, u dënua me pushkatim ne vitin 1945 pasi u shpall armik i popullit dhe i partise komuniste. Po ne te njejtin vit, gjyshja ime Dituri Hoxha, u denua me burgim vetem se ishte e bija e Beçe Turanit. Serish ne 1945, tre dajallaret e babait tim u denuan me 25 vite burg secili dhe u derguan ne burgun e Burrelit. Tezja e babit tim, Hatixhe Kulla u vra brenda ambjenteve te hetuesise Hoxhiste si agjente Anglo Amerikane. Daja tjeter i babait, Islam Turani u vra nga killer me porosi te sigurimit te shtetit ne Zelanden e Re ne vitin 1979, pasi ja kishte dale te arratisej nga Shqiperia, me arsyen se do rikthehej ne vend per te vrare Diktatorin Enver Hoxha.

Xhaxhai im Haki Hoxha krijoi per here te pare Sindikaten e Pavarur te Shqiperise ne vitin 1991, duke u zgjedhur kryetar i pare i saj. Pas ketij veprimi, Ramiz Alia denoi ne vitin 1991 dy xhaxhallaret e mi, Haki dhe Durim Hoxha sebashku me babain tim Fatmirin, me pushkatim. Ky akt kriminal i Ramiz Alise gjendet i dokumentuar ne Arkiven e Ministrise se Brendshme, e cila ne ate kohe drejtohej nga Gramoz Ruci. Ky veprim detyroi familjen time te arratisej ne drejtim te Zvicres, per tu rikthyer ne Shqiperi ne vitin 1994, kur regjimi komunist ishte rrezuar nje here e pergjithmone.

Gjate qeverisje socialiste ne vitet 1997-2005, babai im organizoi protestat e te perndjekurve politike qe kerkonin demshperblimin financiar per vitet e kryera padrejtesisht ne burg gjate regjimit komunist. Gjate ketyre viteve, me porosi dhe urdher direkt te Fatos Nanos babi im u arrestua 153 here, fakte keto lehtesisht te verifikueshme nga te dhenat e Drejtorise se Pergjithshme te Policise se Shtetit.

Me rikthimin e PS ne pushtet ne vitin 2013 dhe ardhjen ne krye te qeverise se Edvin Kristaq Rames, pinjoll i nomenklatures komuniste, babai im serish e gjeti veten organizator te greves se urise se te perndjekurve politike ne vitin 2014, duke kerkuar dekomunistizimin e politikes shqiptare. Gjate viteve 2014-2017 une personalisht jam arrestuar 7 here nga Policia e Shtetit dhe jam denuar padrejtesisht, me procese te montuara politike, 2 here.

Ne vitin 2014 jam denuar me gjobe 2 milione leke, ne cilesine e koordinatorit te Departamentit te Perndjekurve Politike ne PDSH, si organizator i protestave kunder rikthimit te simboleve te diktatures, me ndertimin e bunkerit perpara Ministrise se Brendshme. Sebashku me drejtuesin e Departamentit te Perndjekurve Politike ne PDSH ne po kete vit, kam qene pjese e nje reportazhi special te BBC mbi kete teme, ku kam etiketuar Edi Ramen si Enver Hoxhen e dyte te Shqiperise. Me pas ne vitin 2015, jam denuar serish nga gjyqtaret e bandes se Aldo Bares, Artan Gjermeni, si organizator i FRPD per protestat kunder betonizimit te liqenit te Tiranes nga ana e kryemashtruesit Erion Veliaj.

Per te gjithe historikun tim personal e familjar, ne shenje respekti per kontributin tim politik per te djathten shqiptare dhe Partine Demokratike, do kerkoja nga gjithsecili prej jush vetem pak durim. Durim ne shenje respekti per vendimin tim personal ne lidhje me kerkesen e ardhur nga KQZ per te pranuar mandatin e Deputetit te Kuvendit te Shqiperise. Do kerkoja gjithashtu besimin dhe mbeshtetjen tuaj te palekundur, deri ne momentin final kur vendimarrja ime te jete publike per te gjithe shqiptaret. Shqiperia si e gjithe Europa mbetet enderra ime dhe e cdo bashkmoshatari tim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Askushi25/04/2019 13:22

O Alban Tirana, po pse nuk do fitonte ky vete por duhej ta vinte Basha ne liste? Apo keshtu funksionojne gjerat ketu qe Basha te ve ne liste bashke me ca koqe si Salianji apo ai kllufi tjeter Bardhi dhe pastaj keta njerezit qe ka e vuajtur vertet sepse kane qene simbol rezistence, keta nuk duhen te jene ne parlament po nuk i deshi bytha Bashes.. mut do haje Basha dhe gjithe koqet qe e ndjekin se shume shpejt do harrohet si parti. Vendi ka nevoje per opozite, jo per koqet e Bashes qe bredhin neper studio televizive pa mandat e pa idene qe nuk e rruan njeri pet ta.

Messi24/04/2019 18:03

Respekt te madh per kalvarin e familjes tende, Indrit dhe turp, turp, turp per pjaten e supes qe te servir Ram Enveristi !

Vuk Karaxhiqi23/04/2019 20:10

Dikush ti gjeje kosheren ketij tipit se i oaska emigru ne drejtim te paditur.

Nardi23/04/2019 18:54

Turp te te vije qe pas gjithe ketij kalvari vuajtjesh te gjithe fisit tend , del ti dhe behesh ( me e pakta qe mund te them ) nje paterice e Edi Rames dhe e krahason veten me Lefterin dhe ata bythelepiresit e tjere. Duhet te tregosh me shume respekt per antikomunizmin e te pareve te tu . Je bere vertet per tu dhimsur .

tomi23/04/2019 18:49

Nese thyen nje vendim politik dhe pranon mandatin, ti behesh pale me Enver Hoxhen e dyte te Shqiperise dhe kjo reklame qe ke shkruar, do te te hyje aspak ne pune o djalosh qe me sa duket do te pranosh mandatin sepse nuk ka si shpjegohet reklamimi i pozicionit te familjareve te tu. Shpresoj shume te gabohem por ky shkrim eshte nje lloj kerkese: Mos me gjykoni se une e pranova por une keshtu e babi ashtu.

Alban Tirana23/04/2019 18:41

O çuni i Fatmirit! ato çka i ka bërë e majta familjes tënde - ti mos shko në atë parlament sepse ishte PD që të vuri në liste se po të ishte për ty dhe partinë e Fatmirit - ti nuk bëheshe kur deputet as sot e as mot, edhe ti or çun je si ata plehrat e tjerë që për pak deputet shisni nder e familje.

Miri23/04/2019 18:29

Ishalla se pranon se po e pranoj ky morri fund Basha ????????????????

Shto koment

Denonco