Bomba e ‘KJ’/ Partia e re e ‘opozitës’ u themelua në zyrën e Edi Ramës

Bomba e ‘KJ’/ Partia e re e ‘opozitës’ u themelua në zyrën e Edi Ramës

13:18, 20/04/2019

Deputetët që dolën kundër vendimit të opozitës dhe pranuan mandatet janë shumë afër krijimit të një partie të re politike.

Lajmi për këtë lëvizje që synon të asgjësojë opozitën reale ka dalë fillimisht nga mediat afër qeverisë, të cilat kanë publikuar dhe emrin dhe siglat që të mbajë kjo forcë e re politike.

Por roli i qeverisë në mbështetjen ndaj këtij grupimit të ri që pretendon se përfaqëson opozitën reale shkon përtej mbështetjes mediatike.

Burime të ‘Koha Jonë’, deklaruan se gjatë ditëve të fundit, janë zhvilluar takime mes Edi Ramës dhe deputetëve të rinj. Mësohet se pak para se të vendosej emri i partisë, që flitet se do të jetë ‘Bindja Demokratike’, kreu i qeverisë ka zhvilluar takime me këta deputetë në Kryeministri duke u dhënë dhe mbështetjen e tij.

Burimet e rezervuara tregojnë se kryeministri dhe përfaqësues të rëndësishëm të qeverisë dhe PS kanë zhvilluar takime me deputetët Rudina Hajdari, Myslim Murriz dhe ish-deputetin Astrit Patozi.

Takimet mes deputetëve, kushdo qofshin ata dhe kryeministrit nuk janë të ndaluara, por zhvillimi i tyre në mënyrë sekrete dhe sidomos në krizën aktuale politike, tregojnë se në këto biseda nuk flitet për dialog, por skenarë dhe skema të rrezikshme politike që në vend të zgjidhjes sjellin tensione të tjera politike.

Vendimi i Kuvendit për të lejuar krijimin e grupit parlamentar të deputetëve që cilësohen si renegatë, duke shkelur Rregulloren e Kuvendit, është pjesë e skemës së qeverisë për të faktorizuar opozitën false në Kuvend. Ndërkohë sot, mbështetja që qeveria po i jep këtij grupi deputetësh që nuk përfaqëson asgjë shkon edhe më tej. Kryeministri Edi Rama ka arritur në pikën që jo vetëm po shpik ‘opozitën e re’, por duket se edhe partinë e re e ka themeluar në zyrën e tij gjatë takimeve në mbrëmje më këta deputetë.

Ky mund të jetë ndër rastet ekstreme, kur partia në pushtet jo vetëm detyron opozitën reale të dalë nga sistemi, por merr përsipër dhe themelimin, financimin dhe zgjedhjen e drejtuesve të një partie të re opozitare!

Botuar në Koha Jonë

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Higgins23/04/2019 15:36

Kjo partia duket se do ti bindet KM per cdo gje. Duket nga emri qe ky eshte thelbi i misionit. Funny por sad ????

mondi20/04/2019 23:58

O TIT; SA POSHTE KE RA!

Krist20/04/2019 16:30

Keshillimi me nderkombetaret,ishte sinjali i pare i qarte, qe u leshua per krijimin e kesaj monstre te re: Bindja Demokratike.Po "Miladini",kush eshte dhe kush e solli?

Gladiator.20/04/2019 13:54

Nga ky bastard kryeminister pret cdo gje. Eshte nje mashtrues dhe bandit i lindur

Shto koment

Denonco