Dora e Ruçit pas lëvizjeve të Rudina Hajdarit

Dora e Ruçit pas lëvizjeve të Rudina Hajdarit

17:44, 19/04/2019

Rudina Hajdari nuk mund të krijonte grupin e saj parlamentar së paku deri në shtatorin e vitit të ardhshëm, nëse Gramoz Ruçi nuk do të qe treguar tejet zemërgjerë, me bijën e njërit prej kundërshtarëve të tij më të egër.

Rregullorja e parlamenti e ka të shprehur qartë se nëse një deputet largohet nga grupi parlamentar, ai nuk mund t’i bashkohet një grupi tjetër pa kaluar gjashtë muaj nga data e largimit (Neni 15 pika dy e rregullores së kuvendit).

Ky vëzhgim që u publikua së pari nga gazeta Panorama e shprehte shumë qartë se pa “dashurinë” e socialistëve dhe pa bujarinë e kreut të kuvendit, as Rudina Hajdari nuk mund të bëhej kryetare e grupit dhe as Myslim Murrizi nuk kishte mundësi të bëhej anëata i tij. Ata duhet ta kalonin përmes filtrit gjashtë mujor për të kapërcyer ylberin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Ramazani19/04/2019 20:09

MOS U MERNI ME RUDIN, LERENI TE SHPALOSE INJORANCEN E VET DHE TE MAMIT. KJO NUK I DHA AS GJE PD DHE LULI E BERI DEPUTETE. FAMILJA HAJDARI VETEM E KA MJELE PD, SIKUR TE ISHIN PRONARE TE SAJ. ISHALLA VENE MEND PER ME VONE.

Shto koment

Denonco