Rea Xhillari, vajza e Linda Ramës bashkëjeton me Gent Cakajn

Rea Xhillari, vajza e Linda Ramës bashkëjeton me Gent Cakajn

21:43, 17/04/2019

Fenomeni i nepotizmit godet ashpër Qeverinë Rama 2 edhe në ministrinë e Jashtme të Shqipërisë.

Në rrjetet sociale, dhe disa portale kohët e fundit po flitet gjithënjë e më shumë se vajza e gruas së Kryeministrit Rama, Linda Ramës, Rea, dhe Ministri i Europes dhe Puneve te Jashtëm – Genti Cakaj, janë në “bashkëjetes” si i thonë në Shqipëri, këtij lloj trendi.

Madje komentuesit të ndryshëm shkojnë aq larg me këtë “konpiracion”, sa thonë që Shqipëria, tashmë simbas tyre, është në dorë të Linda Ramës, ngaqë Gent Cakaj Ministri i përzgjedhur i Kryeminitrit të Shqipërisë Edi Ramës, i caktuar per te ushtruar (acting) postin e Ministrit të Europes dhe Puneve te Jashtëm te Shqiperise, vazhdon të ketë një lidhje te “fshehet” dashurie me Rea Xhillarin, vajzën e gruas së Edi Ramës, Linda Rama.

Për këtë në disa portale ka dhe hamendje, pikëpyetje, komente, madje edhe akuza të çdo lloji, përfshirë edhe ato per fenomenin e nepotizmit në Qeverin Rama 2.

Lidhur, keto, edhe me qëndrimin e Kryeministrit Rama, për të emëruar vitin e kaluar Gent Cakaj, në postin e Ministrit të Europes dhe Puneve te Jashtëm, e sidomos, ky rast është manifestuar haptazi, në këmbënguljen për ta bërë ministër “de facto” edhe pa dekret presidencial – post të cilin që ai edhe po e mbanë duke e promovuar atë si Ministër i Europes dhe Puneve te Jashtëm (Acting Minister for Europe and Foreign Affairs,

Madje, ka edhe dyshime se Ilir Meta – mund të kishte marr informacione nga shërbimet sekrete të sigurisë kombëtare të Shqipërisë, për këtë lidhje “dashurie” mes Genti Cakaj me Rea Xhillarin, vajzën e gruas së Edi Ramës, por në opinionin publik dhe me diplomaci ai e lidhë mos dekretimin e Cakaj – me “codin e sigurisë” dhe si shprehej Meta se “profili i zotit Genti Cakaj, i propozuar për postin e ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme, kishte mungesë të qartë të përvojës politike, diplomatike, administrative, shtetërore, në secilin element dhe në tërësi”.

Për këtë Kryeministri Edi Rama, e kishte sulmuar Presidentin Meta, për të cilin ai thoshte se po shkelte Kushtetutën dhe po godiste me atë rast qeverinë duke mos dekretuar Gent Cakajn – në postin e Ministrit të Jashtëm, ngase Ilir Meta mund t’i ketë sugjeruar Ramës, se “Genti Cakaj, “bashkëjeton” me Rea Xhillarin, vajzën e Linda Ramës, dhe se ky do të ishte një “skandal” mbasi shfaqet hapur fenomeni i nepotizmit në emërimet në qeveri dhe sidomos në atë më të përfolurin Ministrinë për Europën dhe Punët e Jshtëme,”

 

.“Që Presidenti ynë të shkelë Kushtetutën, godasë qeverinë, nëpërkëmbë një djalë të ri e të paktën 1 000 herë më të ditur se ai, duke u marrë paturpësisht me fjalë si të ishte Dëshmitari X…Oh çfarë marre! Ilir Meta me qyqarët e kadrinjtë mbrojnë Kosovën nga një shqiptar i Kosovës. Pupupu”, do të shkruante në reagimin e tij shumë të ashpër Rama në Twitter.

Më pas në këtë histori u përfshi edhe analisti dhe këshilltari personal i Edi Ramës, Baton Haxhiu nga Kosova, me pashaportë të Shqipërisë, të cilin komentuesit e quajnë shkesin ose mblesërin në këtë lidhje dashurie të Genti Cakaj nga Kosova me Rea Xhillarin, vajzën e gruas së Edi Ramës, në Tiranë.

Baton Haxhiu, e “sulmoi” në mënyrë të paprecedet në atë që ai e quajti : “Ja mesazhi im për Ilir Metën përpara se të bënte një gabim historik … “ duke bërë publike një letër që ai i kishte dërguar Presidentit të vendit, Ilir Meta, për mos dekretimin e Gent Cakajt, emrin e propozuar nga Rama për minister të Jashtëm. /gazetaimpakt/

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

coli20/04/2019 18:43

Nëse doni të kuptoni anormalinë e qeverisjes Rama, merni si shembull familjen e tij anormale. Një çift i martuar në moshë të madhe, ku si njeri edhe tjetra kanë kaluar disa martesa e në këtë famije ke tre fëmij me prindër të ndryshëm. Nuk po i hyj historive konspirative të Mero Gëlbazës por shtroj pyetjen se cili kryeministër shqiptar ka një histori të tillë anormale familjare ? Një kryeinistër që nuk ka qenë i zoti të krijojë një familje të tijën normale, a mund të presësh prej ti që të qeveris familjen e madhe të kombit ?

Alban Tirana20/04/2019 11:45

Këtë ministrin e rekomanduar që bashkëjeton me një burrë tjetër sepse kjo në foto vetëm femër nuk duket .

Leka 19/04/2019 13:18

Unë shoh një burrë bri cakajt

Gramoz18/04/2019 15:42

Me ça do e ashtusi Rean ky Genti, me sumen e sorrosit?! Keta te sorrosit vetem sumen perdorin, prandaj edhe kjo puna e bashkjeteses duket pak e çuditshme, vetem ne qofte maske kjo pune dhe Genti ashtuset me Ramen.

Kuti18/04/2019 15:08

Me burre duket kjo se cakaj !

t18/04/2019 14:42

Mu.i me shu..n

stira18/04/2019 12:30

..sikur do luftonte nepotizmin ky gjeniu Gent Cakaj bashkejetuesi i goces Linda Rames! -Gazmend Barbullushi ambasador ne Spanje dhe djalin Marv Barbullushi keshilltar te ministrit Blendi Klosi; -Armand Skapi behet sekretar i pergjithshem dhe kunata motra e gruas Elida Petoshati ambasadore ne Danimarke; -Mimoza Halimi drejtore pergjithshme ne mpj dhe burri vet Ariel Halimi specialist ne varesi direkte drejtoria Natos; ..etj etj etj hahahhah sa bukur diplomacia jone e rilindur!!!

Shto koment

Denonco