Berisha shfaq videon e rrallë: Ja si u hodh në erë Kisha e Vaut të Dejës nga etërit e Ramës! Momenti i shpërthimit

Berisha shfaq videon e rrallë: Ja si u hodh në erë Kisha e Vaut të Dejës nga etërit e Ramës!

11:38, 16/04/2019

Ndërkohë që djegia e katedrales së famshme të Parisit Notre Dame ka përlotur botën për të gjitha vlerat që ajo përmban dhe trashëgiminë e shkëlqyer, ish-kryeministri Sali Berisha ka hequr një paralele të dhimbshme me atë që ndodhi në Shqipëri, në vitin 1969, kur u hodh në erë një monument kulture si Kisha e Vaut të Dejës.

Por, duke publikuar pamjet e rralla, Berisha nuk ndalet vetëm këtu:

“Kjo është Kisha e Vaut të Dejës, më e vjetra e Shqipërisë, - shkruan Berisha, - e cila në një akt genocidi kulturor, u hodh në erë me urdhër të etërve shpirtërorë dhe biologjikë të Edvin Ramës: Enver Hoxha, Ramiz Alia, Kristaq Rama, xhelatë të popullit shqiptar.”

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Roberto18/04/2019 01:41

Sali KRIMINELIT i vjen keq per nje kishe dhe harron qe ka shkaterruar nje Shqiperi te tere dhe ka bere te qajne e te vajtojne me mijra nena vete e vetem nga deshira per te sunduar si mbret ne fronin Shqiptar. Ketu do lahen te gjitha o Kriminel me damke.

Akushi16/04/2019 13:20

Doja te shtoja dhe nje gje z.Berisha qe ata qe luftuan kunder komunizmit, kunder atyre qe i vune dinamitin kishave e xhamijave, u pushkatuan, u burgosen, dhe ju i late te vetedigjeshin, nuk beret asgje per ata. Dhe sote ata jane me keq se sa ishin athere, vetem se nuk jane ne burk. Cfare beri ti Berisha per ta? Asgje. Ti ndimove bijte e eterve me tendera, ju dhe atyre pushtetin ekonomik, me pas dhe pushtetin politik. Dhe sote shqiperija eshte ne duar te stalinistit bandit Rama. Dhe partija demokratike eshte e ndare nga kjo shtres, prandaj eshte dhe ne minoranc dhe se zore se do ta marri veten pasi ka humbur besimin tek te gjithe dhe jo vetem tek shtresa anti komunste. Doja te thoja dhe nje gje. Ne kohen kur kishat hidheshin me dinamit, ju vazhdonit studimet ne universitete si te besuarit e regjimit, ndrsa une kisha baben ne burk, dhe vete isha i interrnuar dhe nuk me lane te vashdoja as shkollen e mesme.

Ardi16/04/2019 13:14

Plehrat komuniste nuk e duan kulturen! Poshte Gamoz Ruçi me shoke

Alban Tirana16/04/2019 12:37

Aq krime sa kanë bërë baballarët e këtyre të ripjerdhjes socialiste nuk i kanë ndodhur gjithë botës moderne. Ramës i paska ardhur "keqë" për djegjen dhe po qanë me lotë komunisti, çfarë hipokriti i ndyrë, komunistave shqiptarë u bëhet qejfi kur digjen vepra kulti .

Askushi16/04/2019 12:03

Ata u rikthyen z. Berisha, dhe tashme kan uzurpuar gjitheshka. Kishat e xhamit nuk do ti shembin , por do ti kthejne ne vegla te tyre, ne sherbim te tyre. Ata tashme jane me te forte se kurre, kane pushtetin, kane armen, kane paran, kane arrogancen. Shqiperija e mori rrugen e se keqes, mjerisht.

Shto koment

Denonco