Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:12, 16/04/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Bardhi: Urdhër politik për të sulmuar protestuesit, Sandër Lleshi një mbetje e komunizmit

Gazmend Bardhi, Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Demokratike ka dhënë një deklaratë për mediat sapo ka dalë nga Prokuroria, ku ka dëshmuar për dhunën që Policia ka ushtruar mbi protestuesit.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/245701/bardhi-urdher-politik-per-te-sulmuar-protestuesit-sander-lleshi-nje-mbetje-e-komunizmit/

 

40 protestues të arrestuar, PD - prokurorëve: Kush shërben në mënyrë kriminale, fundin e ka njësoj si kjo qeveri

Një apel i veçantë nga Partia Demokratike i është drejtuar sot prokurorëve në të gjithë vendin, që po  ngrenë akuza pa prova mbi qytetarët që protestojnë kundër qeverisë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/245706/40-protestues-te-arrestuar-pd-prokuroreve-kush-sherben-ne-menyre-kriminale-fundin-e-ka-njesoj-si-kjo-qeveri/

 

Gent Strazimiri: Kush e pengon Lleshin të zbulojë garantin në qeveri të kokainës nga Malta?!

Mënjëherë pas publikimit të lajmit se në Maltë janë kapur sasi të mëdha kokaine që kishte destinacion Shqipërinë ka reaguar ish deputeti dmokrat Gent Strazimiri.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/245702/gent-strazimiri-kush-e-pengon-lleshin-te-zbuloje-garantin-ne-qeveri-te-kokaines-nga-malta/

 

U pezullua nga Rama dhe Shahini/ Reagon rektori i UT-së Mynyr Koni

Pas vendimit për pezullim të tij nga Ministria e Arsimit, ka reaguar sërish rektori i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/245823/u-pezullua-nga-rama-dhe-shahini-reagon-rektori-i-ut-se-mynyr-koni/

 

Berisha: Mediat, liria e tyre në gijotinën e narkoshtetit!

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar në faqen e tij në facebook një shenim ku bën një analizë të dhunës shterore ndaj mediave.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/245728/berisha-mediat-liria-e-tyre-ne-gijotinen-e-narkoshtetit/

 

VIDEO/ Basha në Slloveni: Nuk synojmë pushtetin, por dhënien fund të tranzicionit

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, gjatë fjalës së tij si i ftuar i Institutit Ndërkombëtar të Studimeve për Lindjen e Mesme dhe Ballkanin në Lubjanë të Sllovenisë, ka prekur disa tema, që në Shqipëri janë mës aktuale.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/245777/video-basha-ne-slloveni-nuk-synojme-pushtetin-por-dhenien-fund-te-tranzicionit/

 

Lubonja: Rama duhet të ikë! Mazhoranca nervoze, gazi ndaj grave dhe fëmijëve, i pamoralshëm

 “Hapi i parë për zgjidhjen e krizës ishte largimi i Edi Ramës. Për mua shqetësues është tejkalimi i përdorimit të dhunës ndaj protestuesve. Janë dhunuar edhe gazetarët, pra kemi një nervozizëm në rritje të mazhorancës. S’ka pasur gjëra aq të rënda sa të kesh 40 të arrestuar.”

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/245775/lubonja-rama-duhet-te-ike-mazhoranca-nervoze-gazi-ndaj-grave-dhe-femijeve-i-pamoralshem/

 

FOTO/ Nuk ndalet kokaina drejt Shqipërisë, kapen 91 kg

Kapet një tjetër ngarkesë kokaine në portin e Maltës me destinacion Shqipërinë.

Siç raportojnë mediat, Departamenti i doganës konfiskuan të dielën 91.25 kg kokainë të fshehur brenda tre kontejnerëve në Freeport.

Për më shumë           

https://www.syri.net/kronike/245642/foto-nuk-ndalet-kokaina-drejt-shqiperise-kapen-91-kg/

 

Grabitja e Rinasit/ Nis krehja e serviseve, si u përdor shina e trenit për të shkulur bllokun e betonit

Kur po mbushen një javë nga ngjarja e rëndë e grabitjes në Rinas së 6.5 milion eurove, Policia nuk ka ende emra autorësh.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/245731/grabitja-e-rinasit-nis-krehja-e-serviseve-si-u-perdor-shina-e-trenit-per-te-shkulur-bllokun-e-betonit/

 

Haradinaj i ashpër: Mogherini dhe Hahn dëmtuan Kosovën e rajonin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është shprehur me tone të ashpra për përfaqësuesen e Bashkimit Europian, Frederica Mogherini dhe për komisionerin për Zgjerim, Johannes Hahn.

Për më shumë           

https://www.syri.net/kosova/245816/haradinaj-i-ashper-mogherini-dhe-hahn-demtuan-kosoven-e-rajonin/

 

FOTO/ Shkrumbimi i Notre Dame

Mbarë bota u shokua kur mësoi për djegjen e katedrales së Notre Dame në Paris.

Zjarri u përhap me shumë shpejtësi dhe zjarrfikësit ishin të pafuqishëm për ta shuar shpejt atë.

Për më shumë           

https://www.syri.net/bote/245867/foto-shkrumbimi-i-notre-dame/

 

Tifozët holandezë vërshojnë në Itali, policia ndalon 54 persona

Atmosfera sa vjen dhe bëhet më elektrizuese dhe emocionuese për tifozeritë në Torino. Tifozët e Ajax kanë mbërritur atje për të mbështetur ekipin e tyre përballë Juventusit në Champion

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/245869/tifozet-holandeze-vershojne-ne-itali-policia-ndalon-54-persona/

                                     

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment