Tabaku publikon raportin: Raporterët pa kufi denoncojnë dhunën policore në protestën e opozitës

Tabaku publikon raportin: Raporterët pa kufi denoncojnë dhunën policore në protestën e opozitës

23:02, 15/04/2019

Sot Reporterët Pa Kufi reaguan në lidhje me dhunën e ushtruar gjatë protestës ku dhe gazetarët qe raportonin ishin pjesë e saj! Të paktën dy gazetare perfunduan ne spital nje nga gazi helmues dhe nje nga dhuna policore per fajin e vetem se po pasqyronin protesten e opozites!

Kjo dhune ndaj qytetareve, gazetareve, ndaj fermereve, ndaj studenteve ndaj kujtdo qe eshte kunder duhet te marre fund! E kjo merr fund kur largohet ai qe ka 6 vite qe dhunon shqiptaret, Rama, thotë në një reagim ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku!

Me poshtë reagimi i Reporterëve Pa Kufi:

Reporteret Pa Kufi i kerkojne autoriteteve  shqiptare, te cilet shpresojne te hapin negociata me Bashkimin Europian, te mos perdorin dhune joproporcionale gjate protestave, ne menyre te vecante per reporteret te cilet mbulojne protestat!

RSF_Inter urges the Albanian authorities, ëhich hope to open European Union accession negotiations in June, not to make disproportionate use of force during the demonstrations, in particular ëith regard to reporters covering this movement

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco