Ushtarakët mbeten larg familjeve, Ministria e Mbrojtjes nuk u paguan paratë e rrugës

Ushtarakët mbeten larg familjeve, Ministria e Mbrojtjes nuk u paguan paratë e rrugës

18:28, 12/04/2019

Në ditët kur diskutohet dislokimi i forcave ushtarake në Rinas, pas supergrabitjes disamiliona euroshe, një ushtarak ka denoncuar diskriminimin financiar që u bëhet nga Ministria e Mbrojtjes që i la pa dieta.

Ushtaraku shkruan se ka dy muaj që është në shkollën bazë të ushtrisë në Bunavi të Vlorës, ku duhet të paguhej 8 mijë lekë për shpenzimet e rrugës.

Por ka dy muaj që këto dieta nuk paguhen nga Ministria e Mbrojtjes dhe gjysma e ushtarakëve mbeten në shkollë në fundjavë, pasi nuk kanë para të paguajnë rrugën.

Denoncimi i ushtaraku dixhital është bërë publik nga ish-kryeministri Berisha.

Ndërsa ushtaraku i ka bërë një propozim ministres Xhaçka, që të lejë një shishe verë në fundjavë dhe tu japë paratë e rrugës ushtarakëve që të kthehen edhe ata pranë familjeve të tyre.  

‘Propozimi i ushtarakut për ndrikullën puçiste Xhaçka!

Lexoni mesazhin e ushtarakut dixhital. sb

Prsh Z Berisha

Doja te beja me dije nje shqetesim

Kemi 2 muaj NE shkollen baze te ushtrise NE Bunavi te vlores

Paguhemi 8 mij leke per shpenzimet e rruges

Ka 2 muaj qe nuk marrim asgje dhe gjysma ngelin ne shkolle gjat fundjaves se nuk Kan leke per rruge

I them znj ministre lere PA blere nje shishe vere dhe na paguaj se ngelem ketu”, shkruan ushtaraku dixhital.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Askushi12/04/2019 19:07

Mire tja u beje. Ky popull eshte mesuar ta masakrosh qe te rri urt. As reagon as ngifet

Shto koment

Denonco