Premier Rama threatens former Foreign Minister Bushati: You’ll be the sixth hero in bronze

Premier Rama threatens former Foreign Minister Bushati: You’ll be the sixth hero in bronze

14:26, 04/04/2019
A+ Aa A-

Former Foreign Minister Ditmir Bushati has been threatened by Premier Edi Rama after Bushati’s speech in the parliament on Wednesday. The Albanian daily Koha Jonë writes Rama called Bushati in the morning today and told him “if Shkodra has the five heroes of Vig, from this moment you will be the sixth”. The Five Heroes of Vig was a bronze monument in Shkodra, Bushati’s hometown, in honor of five fighters against the Nazi army during the war.

Yesterday, Bushati called on the Socialist majority not to be arrogant and try to find a solution for the political crisis in Albania, where the opposition abandoned the parliament and relinquished the mandates.

Asked about the threats, Bushati refused to comment but sources from his staff say he is not the kind to man to succumb under pressure, highlighting his family, a historic one in the north, was not afraid of the Turkish occupiers let alone of Turkish friends, hinting at Rama’s friendship with Turkish President Erdogan.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Sbehet07/04/2019 21:01

Bushatllinjte ishin kelyshe te turkut qe luftuan vellezerit e tyre te gjakut ne janine per pese grosh e nje shpate qe u jepte turku.Kelyshet e maces prape minj do hane.

Bona07/04/2019 15:20

Mja ja ngritet kaq vlerat ditzi bushatit, nuk e shikoni se mafja e edvinit po ha kelyshet e vet nje e nga nje, po ha keta qe e sollen ne pushtet kete mafje. Ditziu pervec kercenimit do i jepet ndo je kocke te lepihet (si blushit...) e sso kete kohe te lehe se do jete duke lepire kocken.

krasasi tp06/04/2019 11:04

Bushatllinjte nga rrjedhka Z.Bushati , nuk pyeste per turqit, ngaqe ishin miqesuar dhe mbeshteteshin nga Rusia.

Arber05/04/2019 03:54

Akoma me avazin se te ashtuquajturit "5 Heronjte e Vigut" ishin misionare te lirise? Te kujt lirie o maskarenj? Ate te marrjes se pushtetit nga kriminelet komuniste? Te vendosjes se klikes me gjakatere ne historine e Shqiperise? Sherbetoreve te misionareve Serbe? Te kujt lirie ate te vrasjes dhe persekutimit te pashembullt te Elites Shqiptare? Ata 5 cunake ne rastin me te mire ishin qorra e injorante qe nuk e kishin idene se kujt po i sherbejne e se cfare do vinte me pas. Akoma me perrallen e luftes per liri? Aloma me avazin se munden Gjermanet ca kriminele e terroriste fshatare capacule? Sa per Bushatllinjte, ata ishin mekembesit e Sulltanit ne nje qoshe te Perandorise Otomane, dmth sherbetore adminstrative te saj. Ajo qe duan e kerkojne sot langot e politikes Shqiptare eshte te behen mekembesit e adminstratoret e Perandorise se Re Europiane e cila do hedhe fonde per zhvillim dhe mundesia per te vjedhur e pasuruar keta plehara shumefishohet dhe nenshtrimi i popullit behet i sigurte. Kjo do na bente te humbnim jo vetem pavaresine, por te shbeheshim si komb e si race pasi politika e BE-se eshte emigracioni masiv nga Afrika e Azia drejt Europes per ta zhdukur teresisht racen e bardhe. Indianet e sotem dihet qe jane nje race e perzier mes te bardhesh dhe popullsise se eger vendase. Qellimi eshte ndertimi nje perandorie boterore si ish Egjipti i lashte qe do zgjaste mijera vjet. Kundershtimi i popullit ne nje perandori te tille eshte gati inekzistent dhe ne Europe do kishim "Negropiane" nje race me lekure te erret si rrjedhoje e perzierjes racore. Ne Amerike kjo po behet me ane te emigracionit masiv nga Amerika Latine, dhe perzierjes racore te bardhe te zinj e latino, per te perfituar pastaj te njejtin hibrid me lekure te erret. Pak a shume ne Amerike e Europe nuk do te kete me te bardhe. Kasta do sundonte qetesisht kete popullsi te zhveshur nga cdo lloj identiteti per mijera vjet. Kurse Ditmiri eshte thjeshte ai qe kishte epsh te pallohej me transvestite ne Brasil. Pasi "shoket e celules Sorriste" e hoqen nga karrikja po i kundervihet per interesat e veta dhe atyre te tjereve qe jane jashte tepsise. Por ne nje grup ku kryetari terrorizon anetaret dhe po ashtu i "ushqen" me parate e taksave tona eshte e veshtire te krijohet unitet kunder Kryetarit, pasi ne nje organizate te tille secili anetaresohet per te pasur mundesi te marre nje cope pushtet e te vjeshe nga taksat tona. Pra secili per xhepin e vet. Kjo nuk eshte vetem veti e Rilindjes por pervoja e gjithe kastes politike Shqiptare qe pas Luftes se Dyte Boterore. A nuk i eliminoi Enveri te gjithe nje nga nga nje dhe asnjehere nuk pati grup me unitet ti kundervihej? A nuk eliminoi Berisha te gjithe ata qe deshi dhe kurre nuk pati unitet te nje grupi tjeter per ta hequr? Pa permendur Meten i cili qe ne fillim krijoi nje parti si korporate ku antaret merrnin perfitime duke vjedhur. Po ashtu edhe Rama eshte fuqiplate te Rilindja, plus duke qene pjese e celules se Sorros qe ka influence ne BE dhe Amerike nuk e heqin dot. Vetem nese celula e Sorros vendos ta heqi per ta zevendesuar me nje Sorrist tjeter si puna e Velise mund te iki. Te gjitha palet politike ne Shqiperi jane zgjatime te ish Partise se Punes, pra te majte, komuniste e Socialiste. Nuk eshte rastesi qe ish ministri i Diktatures Ruci ish Komuniste si Berisha, Nano e bij te koministeve si Rama, Bushati e Meta kane qene ne pushtet gjithe keta vjet. Eshte lufte brenda llojit per pushtet e pasuri, per te grabitur e nenshtruar popullin. Kush nga keta e ben me mire vjen ne pushtet.

100vite04/04/2019 17:16

Gjithehera mentaliteti i biografive e ka fundosur ate Vend!... bushatit kane triumfuar mbi Turkun hahahaha race e dhjere, i kane onger m...turkut; Kush i pjerdhe bushatllijte sot e mot? Na e tregoni tashe 100 vjete nje Bushatli trim,

Ervin04/04/2019 16:55

@someone prape bythq... eshte por sot ka vlere fjalimi I tij per te shporrur kryebastardin.

Joni04/04/2019 16:45

Po çfare prisje ti mor pederst i deklaruar nga shefi yt po aq pederast sa ti.Linda thote qe gjate aktit seksual ky mostra (shefi yt )nuk masturbobet dot pa ja fut gishtin ne by....th.Çfare na tregove dje me fjalen tende ne parlament histori pederastesh!.Sot ndoshta po te djeg me shume nga çfare ishe mesuar,ndoshta po ta fut me thell ndryshe nga heret e tjera siç ishit mesuar me njeri tjetrin.Po kur e spjegove nje here te vetme Ti mor BUSHATLLI qe ke luftuar turqit (se po e kane luftuar turkun njerez si ti i bie ti kene luftuar me bythe) se shefi yt nuk po punon mire,por vetem kur ta futi me thelle nga çfare ishe mesuar dhe te dogji tu duk i keq.

Lalieri04/04/2019 15:41

Shyqyr qe e hoqi si minister se ju hap goja! Ky nuk eshte trap, po karrigia ja kish mbyllyr gojen. Ishalla behen bashke e e perzene te cmendurin...

Gramoz04/04/2019 15:30

I kan ik bletet nga kosherja fare zorraxhiut edver! Thirri mer karabush mendjes, ne rast se Ditmiri do jet heroi i 6 i Vigut, ti o kryekar i Ridhjerjes, do mahesh men si legeni numer 2, sigurisht mas enver dylberit.

t04/04/2019 15:24

edhe per lal fikun ashtu tha lartgjatesia e tij,do varet ne nje nga pemet qe mbjell vete,qe ne fakt e meritojne te dy te varen,por fakti tregoi qe i rrujti bishtin,kurse ketij bushatit,qe tani kujtohet te beje parimorin dhe socialistin e ndergjeghshem,,lartegjatesia e ti ka per ti hanger m...

tironci04/04/2019 15:00

Ramen do bojm bronx si bajlozi i zi i dheut qe vite e shkterote malsine tone nga legjendat tona kombtare. E Muji e Halili e Kadriu qe po e luftojn

koment04/04/2019 14:53

Ditmiri nuhati dhe foli por foli si i trëmbur. Një hap para dhe dy hapa prapa.Megjithëse vonë bëri mirë që foli. Vallen që nisi t'i nxjerrë fundin ndryshe do ngelet Ditmir.

Arben04/04/2019 14:43

Ditmiri atdhetar? Ju paska ikur mendja juve? Ditmiri eshte njeriu me i pabese qe ka patur qeveria shqiptare.

someone04/04/2019 14:41

Deri dje e shanit mbare e mbrapsht Bushatin ndersa sot e ngrini ne piedestal mqs paska folur ashper per Ramen...

vera04/04/2019 14:41

Shume respekt per Z.Ditmir Bushati dhe familjen e tij! Ju, me duket, se po zini, nje gaxha vend ne shpresen per clirimin e Shqiperise!

Shto koment

Denonco