'Stina e zgjedhjeve nxit vrasjet, krimi e di se Ramës i duhen vota'

'Stina e zgjedhjeve nxit vrasjet, krimi e di se Ramës i duhen vota'

12:36, 30/03/2019

Nga Luçiano Boçi.

Kronikat e sotme të vrasjes së Shkodrës, e paraqesin qytetin e humorit si Palermon e vendit. Situata e rëndë kriminale me vrasje pareshtur, e nxit këtë përcaktim.

Po nuk është vetëm Shkodra!

Palermo është dhe Elbasani.

Palermo është dhe Durrësi

Palermo është dhe Vlora

Palermo është dhe Tirana.

E gjithë Shqipëria është një Palermo.

Qytetet tona gdhihen dhe ngrysen me vrasje bandash, vrasje hakmarrjesh, vrasje shtetërore.

Krimi kontrollon sot votat, paratë, kanalet e narko-trafikut, në bashkëpunim të ngushtë më pushtetarë, politikanë qendrorë e vendorë.

Dhe atij nuk i hyn gjemb në këmbë.

Sepse policia hesht.

Policia nuk vepron, megjithëse di gjithçka.

Policia nuk ka vullnet, sepse drejtuesit e saj janë bërë njësh me interesat kriminale.

Stina e zgjedhjeve, nxit më shumë stinën e vrasjeve, sepse krimi e di mirë që Ramës dhe skotës së tij i duhen votat dhe jo siguria e qytetarit.

Prandaj ne nuk jemi vetëm një Palermo e viteve 70-80.

Ne jemi më shumë se kaq.

Jemi vend që drejtohemi nga një organizatë kriminale e cila lan hesape, bën hesape, mbyll hesape, për hesap të pushtetit personal.

Në Palermo, krimin e organizatave e ndali protesta e qytetarëve.

Në Shqipëri kështu po ndodh...

Të vazhdojmë betejën me organizatën kriminale në pushtet.

Gjarpri i krimit mbytet nga koka!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco