Former PM Berisha says Rama turned Albania into an operational center of the international crime

Former PM Berisha says Rama turned Albania into an operational center of the international crime

10:58, 30/03/2019

Former Premier Sali Berisha has commented the report of the US Department of State that exposes Albania as a center of the international organized crime.

“The report says Albania serves as a base for the criminal organizations that act in the United States, Europe, Middle East and South America as an ideal environment for the criminal groups”, Berisha wrote on his Facebook page today.

“Edvin’s narco-state has turned the country in an operational center for the international organized crime. In addition to what is written in the report, the corruption in all the government levels limits the overall effectiveness of the fight against drugs”.

“The whole world sees Albania as a danger for the security of the other crimes with the ideal terrain it provides for criminality and traffics”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Alban Tirana30/03/2019 12:06

O gjigandi Berisha ! pse lodhesh me kete mut populli !? ky popull ne masen 70% e do udheheqesin te jete vagabond, imoral, lakuriqesi (cullak), te martuar e te cmartuar nja 10 here, brekushexhi, rrote palle, te shemtuar, lugat, etj. Pra, me kete race te poshter edhe kur i ben nder do te gjesh qeder. Pse pak i bere kesaj race :- i hoqe vizat dhe nuk te votuan, i fute ne Nato dhe nuk te votuan, dyfishove rrogat per arsimtar e mjeke, ndertove rruge dhe tunele dhe prape ky milet s'te votoje. Atehere pse lodhesh kote me kete pis milet, ky popull dele eshte i majte race qen bir qeni, vesi me i poshter i njerezimit eshte mosmirenjohja, pra keshtu jane shqiptaret race turkomen -albanistan- kurdistano.

Shto koment

Denonco