Përplasje e fortë tek Krimet/ Hajdarmataj-Markut: Ju shkatërruat dosjet e qeverisë

Përplasje e fortë tek Krimet/ Hajdarmataj-Markut: Ju shkatërruat dosjet e qeverisë

18:50, 27/03/2019

Në analizën vjetore të punës të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, ish-drejtuesi i Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj ka replikuar me Pokuroren e Përgjithshme në detyrë Arta Marku.

"Ju nuk keni bërë asgjë që kur keni marrë drejtimin e institucionit. Mburreni me rezultatet e punës të viteve 2016 - 2017." 

Kjo ka qënë deklarata e fortë e Hajdarmatajt.

Ai i'u drejtua sërish Arta Markut duke i thëne: Ju dhe ata që punojnë për Ju këtu, shkatërruat shumë dosje të rëndësishme të zyrtarëve të lartë që sot duhet të ishin në burg. Duhet të tregoheni e përgjegjshme kur të sulmoni para mediave Prokurorinë e Krimeve të Rënda, ka thënë Hajdarmataj gjatë analizës së punës të Prokurorisë së Krimeve të Rënda

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Tani30/03/2019 20:38

Ne do e rezojme mafien e Ps, nese kjo kucka nuk futet ne burg kur te vije Pd ne pushtet edhe Pd dk e rezojme.

Alban Tirana30/03/2019 12:18

Arta Marku me tapi e ka postin ? Por , nje dite kjo lokja prej puke ka per te dhene llogari. Interesant eshte fakti se keto loket per pak post shesin edhe gjene me te shtrenjte (nderin),

O DAJTI30/03/2019 06:14

Hala ke ura ti o Dajti? Ti më vodhe Kaun. Jo more, ti më kishe vjedhur pulën. Aty e ke prokurorinë, në xhep, mos llap kot. Rrugicat e EDramës "kushtojnë" sa 10 fishi i Rruges Kombit, bile edhe me dokumenta fallco. Rrugën e kombit e vodhi EDrama për 20 vitet e ardhshme, me traun e Kastratit. Po rrugën e Elbasanit? Ti hala tek pula. Prandaj mbijetojnë e sundojnë diktatorët, sepse paguajnë njerëz si ty, me lekët e vjedhura.

Daj Jaku29/03/2019 08:40

Hajdarmataj ka kurajo profesionale dhe civile, i ka thënë të vërtetën sykes së Ulsi kokpatates. Akti i "emërimit" të saj, totalisht antikushtetues, me pakicë votash, gjithsej 69 nga 90 që duheshin, bile edhe 69 u bënë duke u vjedhur nga Taulanti në parlament, në sytë e Artës, e gjithë skena e filmuar. "Votoi" pro edhe një deputet i PD i cili ndodhej në Itali në spital. Vetëm kaq mjaftonte për të arrestuar Taulantin. Tek e fundit, të gjithë e kanë të qartë që malcorja u ngul "përkohësisht" në atë post me misionin e vetëm, të shkatërronte dosjet e qeverisë dhe rilindjes, bashkë me atë malcoren tjetër, të cilës i "vodhën" dosjet në Durrës disa persona "të panjohur në kërkim". Ishte ky shkaku që Prela e Markut të Ulsiut u ngrit në detyrë (bëri karierë/pidhierë), madje kaloi edhe vettingun me justifikimin banal se Shqipëria nuk është Europë, që do të thotë se prokurori lejohet të shkelë ligjet në Shqipëri. Prokurori trim Hajdarmataj ja përplasi syve pisllëqet dhe krimet këtyre sykeve me rrezik që të përfundojë si disa kolegë të tjerë paraardhës trima. Sepse të gjithë e dinë (ashiqare) që vettingu është një kallash në duart e EDramës dhe zbrazet kundër atyre që nuk futen në rrjeshtat e rilindjes. Kur i han bytha malcores, i han ma shum se gjithkuj.

Manazd 29/03/2019 06:45

Arta Marku si prokurori i viteve 45 - s? . Mos haroni se regjimet diktatoriale lindin dhe mbahen ne kemb? nga Kryeprokurori dhe policia qeveritare mos ka ardhur koha qe dhe ministria e brendeshme te mos i perkase kabinetit qeveritar por te zgjidhet njehwre ne 7 vjet si prokurori i pergjithshem keshtu qe kryeministri nuk munde qe ta kurdheroje ministrin e mbrendeshme kjo do ishte ideale keshtu qe edhe Europa do na perkrahte me respekte

Dajti28/03/2019 14:27

E vertete Hajdarmataj eshte prokuror per tu vleresuar por nuk duhet te kthehet me ajo prokurori me prokuror Sali Berishen qe vret njerez, vjedh rrugen e kombit, vjedh hapur ne televizor dhe nuk i gjen gje.

VERTETESIA28/03/2019 08:43

Bravo!!! Nje kamikaze e perdorur nga rilindja. Shume shpejt te dale para drejtesise . Shumica e prokuroreve vegel e saj, skane guxim ta kundershtojne por behen pale se jane ne llum njelloj si ajo

askushi 27/03/2019 22:04

Arta Marku e shkaterroj prokurorin, mbylli te gjitha dosjet e plitikaneve ne lidhje me krimin dhe grupet mafioze. Arta Marku duhet te dali para drejtesis dhe jo te jete ne krye te Prokuroris. Ajo aty eshte vetem nje vegel e komanduar ne duart e krimit e grupeve kriminale. Eshte detyra e prokurorve qe te reagojne dhe te mos behen vegel e saj. Ajo sot u shpreh se i vinte turp qe ishte prokurore nga veprimet e disa prokurorve ...sa turp, ajo qe eshte kryeorja ne mbylljen e dosjeve, ofendon koleget e saj te ndershem ....

Emigranti27/03/2019 20:40

bravo ky eshte prokoror trim dhe i saket. kurse 'LAJA' do pergjigjet nje dite. prokuroria nuk eshte institucion fetar as bisht i rilindjes.

Arta27/03/2019 19:25

Bravo z Hakdarmataj! Arta Marku pranoi te perdorej nga Rama per interesat e pushtetit dhe t'a vesh ate kryeprokurore eshte demi me i madh qe mund t'i besh institucionit te hetimit ne vend.

Korabi27/03/2019 19:25

Bravo z.prokuror.Ju jeni per prokuror te pergjithshem te perhershem jo te perkohshem si leva e rames

Shto koment

Denonco