E rëndë/ Ja si po rrezikohet jeta e pasagjerëve nga Autoriteti i Aviacionit Publik

E rëndë/ Ja si po rrezikohet jeta e pasagjerëve nga Autoriteti i Aviacionit Publik

23:24, 22/03/2019

Autoriteti i Aviacionit Civil, përmes korrupsionit dhe paaftësisë po rrezikon jetën e pasagjerëve.

Ky ka qënë denoncimi i ardhur në adresë t ëish-kryeministrit Sali Berisha.

Denoncuesi shkruan se “kjo Agjensi është kthyer ne shërbim te Kompanise ajrore Albaëings e lidhur me pushtetin me fije te padukshme. Drejtuesit e AAC jane paguar rregullisht nën dorë nga kompania ajrore në fjalë për të arritur qellimet e veta ne kurriz te sigurise se udhetareve. Situata eshte serioze deri ne ate mase sa te vihet ne rrezik jeta e njerezve qe udhetojne me kete kompani, sepse AAC ka mbyllur vazhdimisht njerin sy dhe ka lejuar qe te shkelen hapur rregullat e aviacionit civil.”.

Ja postimi i plotë i ish-kryeministrit Sali Berisha:

Denoncohet per korrupsion dhe rrezikim te jetes se pasagjereve Autoriteti i Aviacionit Civil!

Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital. sb

Pershendetje Z.Berisha.

Une qe po ju shkruaj jam nje punonjes i administrates se aeroportit Nene Tereza Rinas.

Po ju shkruaj ne anonimat(emri qe eshte ketu nuk eshte emri im i vertete) sepse drejtohemi nga nje shtet mafioz dhe eshte teper e rrezikshme te thuash te verteten sado e dhimbshme te jete ajo.

Ju jam drejtuar juve z. Berisha sepse te besh nje denoncim te tille te autoritetet perkatese eshte shume e rrezikshme.

Arsyet qe me shtyne te ju shkruaj jane:

1. Autoriteti i Aviacionit Civil eshte kthyer ne Agjensi te paaftesh dhe te korruptuarish te punesuar nga partia ne pushtet.

Kjo Agjensi eshte kthyer ne sherbim te Kompanise ajrore Albaëings e lidhur me pushtetin me fije te padukshme. Drejtuesit e AAC jane paguar rregullisht nen dore nga kompania ajrore ne fjale per te arritur qellimet e veta ne kurriz te sigurise se udhetareve. Situata eshte serioze deri ne ate mase sa te vihet ne rrezik jeta e njerezve qe udhetojne me kete kompani, sepse AAC ka mbyllur vazhdimisht njerin sy dhe ka lejuar qe te shkelen hapur rregullat e aviacionit civil.

2. Pronaret e kompanise (jo fasada por te vertetet) kane nje te shkuar te erret dhe te mbushur me vepra penale.

3. Drejtuesit e administrates se aeroportit dhe te sigurise se tij jane vene ne sherbim te kompanise Albaëings sepse disa prej tyre paguhen nen dore nga kjo e fundit. Keta drejtues te korruptuar hapin probleme nga me te ndryshmet ndaj operatoreve te tjere dhe nga anen tjeter suportojne kompanine ne fjale me te padrejte duke thyer cdo rregull te konkurences se ndershme.

Respekte

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Goni22/03/2019 23:56

Kam komunikuar disa here me Aviacionin Civil per rimbursimin qe kerkoja nga kompania ajrore Albawings per vonese fluturimi te pajistifikuar mbi 5 ore. I derguan dy emaile kompanise dhe mua ne cc, dhe Albawings nuk e vuri ujin ne zjarr as te pergjigjej emailit te Autoritetit i cili monitoron sherbimin e kompanive te transportit ajrore ne vendin tone. Eshte institucion i kalbur qe nga koka e tij Krislen Kerri..nje kalama neper poste drejtuese i cili i ka pas dhene tendera rrugesh babait te vet kur ka qene ne ministrine e transporteve. AAC eshte nje Deshtim Total !!!

Shto koment

Denonco