Basha remembers March 22, 1992: Albania at crossroads again, let’s open the way towards Europe

Basha remembers March 22, 1992: Albania at crossroads again, let’s open the way towards Europe

11:27, 22/03/2019

Democratic Party chairman Lulzim Basha remembered today March 22, 1992, when Albanians won their freedom. The Democratic Party won the general election and ended the rule of the communist party that had been in power ever since the end of the World War II.

In his message, Basha writes Albania is at crossroads again and it’s up to the citizens to open the way towards Europe.

“Today 27 years ago the citizens united wishing and dreaming freedom to build a better life, freedom to move, freedom for education, business, freedom of speech, elect and be elected”, Basha said.

“The 27-year-old journey towards freedom and the democratic Europe, with its achievements and failures, has been painful and full of sacrifices.

Today Albania calls us again, because our journey towards freedom and Europe has reached a crossroad! It’s up to us to make that dream come true by building in Albania the system of the true European values”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Hasani22/03/2019 13:05

Nuk eshte ne dore te sgqipetareve po eshte ne doren e 140 deputeteve qe tallen me popullin e ne emer te popullit si ne sistemin e komunizmit qe cdo gje behej per popullin

622/03/2019 12:19

Evropa nuk e rruan k... per drejtesi ne shqiperi. U vertetua. Ti cfare do besh ? Ke ndonje planplse keshtu me keto mënd i bie te besh si rama njelloje dhe pergjegjesine tja hedhesh tjetrit. Ti ore cfare do besh ? Se ke sa kohe qe na cave veshet te ka futur rama bashke me sorosin retorike politike me e vyshkur se ajo e atyre. He mo se po presim duar kryq se qe te bejme gje tjeter nuk kemi shanse pa lere evropen hipokrite qe thote "nqs do, shko e merre"...komunist qe kujtojne sikurnpo riciklohen fal Nivelit te tyre filozofik ( personal )

Shto koment

Denonco