Albanian President Ilir Meta: I would sacrifice my mandate and life like Salvador Allende if it helps to solve the crisis

Albanian President Ilir Meta: I would sacrifice my mandate and life like Salvador Allende if it helps to solve the crisis

11:26, 20/03/2019

Albanian President Ilir Meta made a shocking declaration today concerning the political crisis in Albania, saying he would be ready to make the ultimate sacrifice if it helps to find a solution.

“I am ready to relinquish my Presidential Mandate and even sacrifice my life, like Salvador Allende did, if it helps not to allow the installation of a military junta”, the President said in Pogradec today.

“The constitutional and institutional crisis is nothing new”, Meta told media reporters. “I have told the reasons before. We have no Constitutional Court and not only the judicial system is paralyzed but the President’s efforts, initiatives and interest to prevent the crisis have been undermined. So, in my opinion, this is a deliberate crisis that threatens seriously the constitutional order in the Republic of Albania”.

Meta invited the political parties not to sacrifice the country for the sake of their posts or personal ambitions.

“I am the first one to be ready to sacrifice in the name of a political solution that would reset the constitutional stability. I would be ready not only to relinquish my mandate as President but also to sacrifice my life, like Salvador Alende, to prevent the installation of a junta that would turn Albania 30 years behind”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Fred GjOKA20/03/2019 17:22

"Ju 10-fsha Allenden", i keni mendtë në kokë a jo, nuk krahasohet Meta me Allenden, dmth hajduti me të ndershmin.. ha h

Loni nga fieri20/03/2019 13:29

I nderuar president ketu po e lam ne shqiptaret e ndershem Jo junt por diktatura me e eger se ojo qe kaluam do te na gjeje.nuk behet demokracia me myslimri,maliqerit,dhe galloshet,etje pa dinjitet.veprimet behen sot se neser eshte Von.respekte

lushingabarbullushi 20/03/2019 12:00

Aman vetem veten mose e vrit.

Higgins20/03/2019 11:51

Ka ardhur momenti qe populli ta marre situaten ne dore. Cdo lagje te zgjedhe perfaqesuesit me te mire dhe ti emeroje ne bashki, minibashki, dhe keto perfaqesues te zgjedhin deri kryeministrin per te kaluar kete faze tragjike. Perse duhet te vazhdojme te pagojme taksat? Qe qeveria ti vjedhe ato duke na thene se 1 km rruge ben 20 million? Apo te na shkaterroje rruget e Tiranes me gjoja rruge bicikletash per 30 bicikleta pa pyetur askend dhe pa e votuar kete ndryshim nga populli i Tiranes? Apo per te mbjelle shumekateshe ne zemer te Tiranes me leket e droges dhe trafikanteve? Tirana eshte qyteti ku jeton gjysma e shqiptareve dhe po behet i pajetueshem. Jemi vendi me raste kanceri me te shumta ne bote per popullsi nderkohe qe duhet te ishim vendi me i paster ne bote. Populli duhet te marre ne dore fatet e tij! Zgjedhjet politike u pane! Te gjithe politikanet tane vjedhin dhe mashtrojne. Hyjne ne politike me borxhe ose me nje apartament 50 m2 dhe dalin per 4 vjet milionere. Pra duhet te perdorim nje strategji qe ti anashkalojme keto funderrina dhe marrja e pushtetit nga populli direkt eshte menyra e vetme. Islanda e beri kete ne kohen e krizes.

bisha20/03/2019 11:43

OPAAAAAAAAAA...PO FOL PRAAAA... ASIN E KENI JU NEN MENGE ZOTI PRESIDENT...NESE RAMES JA DHE NJEHERE MUNDESINE EDHE E SOLLE NE PUSHTET EDHE HESHTE PER NJE KOHE TE GJATE PER GJITHE KANABIZIMIN E VENDIT...KETE RADHE NUK TE FALET ME TE MOS REAGOSH NE MENYRE DIREKTE DHE ME VEPRIME NGA ANA JUAJ....DOREHEQJE OSE SHPALL GJENDJEN E JASHTEZAKONSHME...PIKE

Shqiptari20/03/2019 11:32

Shyqyr o Zoti President! Shyqyr qe u zgjove nga gjumi dhe e kuptove edhe ti qe je pjese e popullit shqiptar, qe e ndjen edhe ti kalbezimin dhe kriminalizimin e shoqerise shqiptare! Doreheqja jote eshte nje Knock_Out perfundimtar per junten fashiste dhe mafioze te Rames. Beje SOT! Neser do te jete shume vone dhe nuk ka me vlere! RESPEKTE!

Shto koment

Denonco