FOTO/ Elona Guri: Edi Ramën e vraftë Abaz Aliu

FOTO/ Elona Guri: Edi Ramën e vraftë Abaz Aliu

21:47, 15/03/2019

Për besimtarët bektashinjë dhe jo vetëm ata, Abaz Aliu, cilësohet si një nga figurat kryesore dhe të shenjta.

Në takimin e zhvilluar sot në Berat, në këmbët e Malit të Tomorrit, që është dhe vendi me të cilin lidhet emri i kësaj figure të rëndësishme fetare, kryeministri Edi Rama bëri humor me simbolin e bektashnijve.

Zgjodhi jo të jap mesazhin më të gabuar, por edhe në vendin e gabuar, pasi Qarku i Beratit ka dhe numrin më të madh të besimtarëve bektashinj në vend.

Ndaj kësaj përdhosje të një figure fetare ka pasur reagime të forta nga besimtarët dhe qytetarët të ndryshëm.

Ndërkohë, Elona Guri, anëtare e Kryesisë së LSI, në një postim në Facebook shprehet se asnjë politikan dhe njeri nuk mund të arrijë deri në pikën që të shpërfillë dhe fyeje simbolet fetare dhe kombëtare.

‘Gjuhëprishuri, që po shkatërron jetët e shqiptareve, ka përmendur Abaz Aliun, duke ironizuar me emrin e shenjtë të tij.

Këtë mund ta bëjë vetëm një njeri që shperfill Familjen, Kombin dhe Zotin!

Njësoj si Mavija dhe Jezidi, vrasësit e Abaz Aliut dhe mijëra besimtareve te tjere ne luften e Qerbelase dhe Edi Rama do kujtohet me përbuzje si nje sinonim i ligësisë, poshtërsisë, pabesisë dhe i të pafeve.

Sot, ai kryetari i sektit te mavijes rivrau Abaz Aliun duke perdorur emrin e tij për politike. Nuk me ngelet gje tjeter, por t’i them- ti qe Abaz Aliun preke, fatin e Mavijes do kesh’,- shkruan Elona Guri në një postim në Facebook.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Edi16/03/2019 09:51

Ku ka xhami, tyrbe apo kishe qe mund te pranoje gojen e shthurur te kesaj b**je qe vetem leh. A ka nevoje PD per sektin LSI dhe femra me fjalor ordiner si kjo? O

Kot fare16/03/2019 08:40

Ne kete faqe publikoni thenie dhe denoncime te Doktorit... Jeni qartesisht te orientuar djathtas ( nga PD) dhe kjo ju nderon, sepse nuk e vini ne dyshim orientimin tuaj, sic bejne nje tufe mediash qe jane te dyzuar ne orientimin e vet, varesisht nga...... Megjithate edhe ju e keni kete problemin tuaj me hapesiren qe ju krijoni ketyre "kelysheve" te LSI. Anje njeri (te pakten flas per njerezit e orientuar djathtas) nuk i honeps dot per "kurverine" politike qe ata personifikojne tashme ne menyre lapidare ne Shqiperi.

Hoxha 16/03/2019 01:15

robt rames

Profesori 15/03/2019 23:37

Te neperkembesh simbolet fetare, te tallesh me figurat religjioze dhe te zgerdhiesh sikur s' ka ndodhur gje e madhe , kjo nuk eshte e re ne historine e politikes shqiptare dhe ne kujtesen e tyre. Ata qe shkaterruan simbolet fetare, qe perndoqen kleriket fetare, qe burgosen, pushkatuan, c' nderuan pjesen me te ndjeshme te shoqerise dhe me te civilizuar kane qene baballaret e ketyre qe kane zaptuar shtetin, keshtu qe edhe ky Helli ..do shkoje ne soj. Por historia ka treguar edhe cfare ndeshkimi merituan gjate jetes keta bastarde. Fakti qe Qeni ka permjere ne dere te xhamise eshte nje lajm i mire per kombin shqiptar.

Lora shehu15/03/2019 22:13

Ahhaah shum mir ja ka then Elona ,Elona esht nga te paket njerez qe ja bejn paq kti qelbesires

Shto koment

Denonco