Sulmi në Zelandën e Re, Berisha: Masakër, horror ndaj besimtarëve

Sulmi në Zelandën e Re, Berisha: Masakër, horror ndaj besimtarëve

14:25, 15/03/2019

Ish kryeministri Sali Berisha e ka konsideruar si akt barbar terrorist sulmin në Zelandën e Re, ku mbetën të vdekur mbi 49 persona dhe shumë të tjerë u plagosën.

Përmes një postimi në Facebook, Berisha thotë se kriminelet kryen krimin e tyre të tmerrshëm të udhëhequr nga urrejtja dhe racizmi ndëretnik dhe nderfetar.

“Duke denuar me ashpersine më të madhe ketë masakër horror, shpreh ngushellimet e mia familjeve te viktimave dhe autoriteteve te vendit, si dhe uroj sherim te shpejte te plagosurve’- thotë ndër të tjera Berisha.

Ja postimi i plotë i Berishës në faqen e tij ne facebook:

Një akt barbar terrorist ndaj besimtareve muslimane ne Zelanden e Re!

Te dashur miq, një akt barbar terrorist u krye sot nga terroriste, raciste primitive ndaj besimtareve muslimane qe faleshin ne xhamite e tyre ne Zelanden e Re.

Ne kete masakar barbaret vrane 49 qytetare te pafajshem dhe plagosen 40 te tjere. Kriminelet kryen krimin e tyre te tmerrshem te udhehequr nga urrejtja dhe racizmi nderetnik dhe nderfetar.

Duke denuar me ashpersine me te madhe kete masakër horror, shpreh ngushellimet e mia familjeve te viktimave dhe autoriteteve te vendit, si dhe uroj sherim te shpejte te plagosurve.

Uroj gjithashtu qe autoret e ketij akti shokues, shtazor te marrin ndeshkimin e merituar me te rrepte ligjor. sb

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment