Democrat chief Basha says Albanian Premier Rama will request politic asylum in Italy

Democrat chief Basha says Albanian Premier Rama will request politic asylum in Italy

13:05, 05/03/2019

Democratic Party chairman Lulzim Basha made a strong declaration today in the rally in front of the parliament building, saying Albanian Premier Edi Rama is preparing to leave the country and request politic asylum in Italy.

Rama has a visit to Italy in his agenda, but Basha said he has information from “friendly services”.

“Friendly services have told me Rama is discussing in Italy about politic asylum”, Basha said to the protesters today.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Gramoz05/03/2019 15:44

Duhet ta kerkoje azilin politik, andej nga Zanzibari, se po te jete per Italine, nje vrap pele eshte e kapim dhe ja çajme kollaj pjeshken, por une mendoj se edhe ne p... te Lindes te futet, nuk shpeton dot.

Bisnesi05/03/2019 14:08

Rrugen e mbare e paste minus nje plere nga Shqiperia

Shto koment