Basha i bindur: Regjimi i Ramës ka mbaruar/ Do të ketë zgjedhje të parakohshme

Basha i bindur: Regjimi i Ramës ka mbaruar/ Do të ketë zgjedhje të parakohshme

21:13, 04/03/2019

I ftuar nĂ« “360 gradĂ«â€ nĂ« Ora News, kreu I PartisĂ« Demokratike Lulzim Basha Ă«shtĂ« duke komentuar zhvillimet e fundit politike nĂ« vend dhe protestĂ«n e nesĂ«rme para godinĂ«s sĂ« Parlamentit.

Sa i përket djegies së mandateve, kryedemokrati është shprehur se ky ka qenë imponim i qytetarëve.

“Kishim vetĂ«m dy rrugĂ«. Ne jemi sot nĂ« njĂ« sistem ku njĂ« njeri ka kapur gjithĂ« pushtetin. Ka asgjĂ«suar GjykatĂ«n Kushtetuese, ka kapur drejtĂ«sinĂ« dhe ka asgjĂ«suar ProkurorinĂ«. Opozita me tĂ« drejtĂ«, ishte kthyer nĂ« fasadĂ«. Ne nuk arrinim  dot pĂ«rmes rolit parlamentar qĂ« Ă«shtĂ« i kufizuar veçanĂ«risht pas ndryshimeve tĂ« 2008-s. ËshtĂ« pjesĂ« e marrĂ«veshjes Basha-Rama qĂ« tĂ« rrini aty. Erdhi njĂ« moment ku qytetarĂ«t na vunĂ« para zgjidhjes duke çuar vendin drejt krizĂ«s institucionale ose ta linim tĂ« degradonin nĂ« shfaqje dhune”, u shpreh Basha. 

Sipas tij, ky vendim ka qenë shumë i vështirë, por i domosdoshëm.

tha se vendimi për djegien e mandateve ishte i vështirë.

"Vendimi ku kemi arritur është një vendim i vështirë, aspak i lehtë, por në këtë vendim kemi arritur pasi kemi shteruar çdo mundësi tjetër për t'i shërbyer interesin publik. Ne jemi përpjekur të zgjidhim përmes iniciativave tona problemet kryesore të vendit. Zgjedhjet jo të lira, qeveria e korruptuar, lidhjet e politikës me krimin. Mjerimi ekonomik që shkaktohen nga afera të mëdha korruptive", deklaroi ai..

Më tej, Basha shtoi se: "Regjimi i Ramës ka mbaruar. Do të ketë zgjedhje të parakohshme këtë verë. Kjo nuk është betejë për pushtet, nuk duam largimin e Ramës, por ti japim fund kohës kur parlamenti drejtohet nga krimi".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco