Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:01, 04/03/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Frikë nga protesta/ Rama fsheh orën e seancës plenare, vjen ky mesazh nga PD

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazmend Bardhi, përmes një reagimi në rrjetet sociale, i ka kërkuar kryeministrit Edi Rama të lejojë kreun e kuvendit Gramoz Ruçi të publikojë orën e seancës së rradhës së Parlamentit.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/235261/frike-nga-protesta-rama-fsheh-oren-e-seances-plenare-vjen-ky-mesazh-nga-pd/

 

Der Spiegel: Shqiptarët janë ngritur kundër qeverisë së inkriminuar të Edi Ramës

Dhjetëra mijëra njerëz dalin në protesta çdo ditë.

Punonjës të thjeshtë, sipërmarrës të vegjël dhe intelektualë, studentë, akademikë dhe pensionistë.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/235167/der-spiegel-shqiptaret-jane-ngritur-kunder-qeverise-se-inkriminuar-te-edi-rames/

 

Asnjë kërkesë e plotësuar/ Studentët gati për protesta të reja

Mijëra studentë u ngritën për herë të parë pas 28 vitesh për të kërkuar kushte më të mira në universitete dhe konvikte, tarifa më të ulëta e cilësi më të lartë në auditore. Protesta që zgjati disa javë e lëkundi fort qeverinë Rama, e cila u detyrua të bënte edhe shumë lëvizje brenda saj.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/235274/asnje-kerkese-e-plotesuar-studentet-gati-per-protesta-te-reja/

 

120 ditë në protestë, banorët e Unazës së Re nuk ndalen: Më datë 5 Mars të gjithë para Parlamentit

Banorët e Unazës së Re kanë vijuar sot protestën e tyre maratonë, në ditën e 120-të të saj.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/235260/120-dite-ne-proteste-banoret-e-unazes-se-re-nuk-ndalen-me-date-5-mars-te-gjithe-para-parlamentit/

                                    

FOTO/ 'I infiltruari' i Policisë shfaqet edhe në protestën para Parlamenti

Zgjerohet skandali!

Pas publikimit të fotove ku shfaqej një person i dyshuar si i infiltruar i Policisë së Shtetit për të shkaktuar trazira gjatë protestës së opozitës më 16 shkurt para Kryeministrisë, Portali Syri.net publikon foto të tjera ku i njëjti person shfaqet edhe në protestën e fundit para godinës së Parlamentit.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/235298/foto-i-infiltruari-i-policise-shfaqet-edhe-ne-protesten-para-parlamenti/

 

Ministrja e Enverit që hoqi tufëzat dhe zhyti vendin në uri, reagon ish-Kryeministri Berisha

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas publikimit të informacioneve për pjesëmarrjen e ministres së Enver Hoxhës, Themie Thomai, në Këshillin Strategjik të Bujqësisë.

Për më shumë           

https://www.syri.net/politike/235309/ministrja-e-enverit-qe-hoqi-tufezat-dhe-zhyti-vendin-ne-uri-reagon-ish-kryeministri-berisha/

 

Makina të hedhura në erë, mbi 20 atentate të pazbardhura në 2 vjet, pasiguri e plotë në Vlorë

Pesë makina u dogjën të parkuara para një kompleksi pallatesh në zonën e Ujit të Ftohtë në Vlorë më 26 shkurt. Policia njoftoi se ngjarja, ndodhi rreth orës 01:00 të mëngjesit.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/235129/makina-te-hedhura-ne-ere-mbi-20-atentate-te-pazbardhura-ne-2-vjet-pasiguri-e-plote-ne-vlore/

 

FOTO/ Politika e Kosovës uron shqiptarët e Tuzit: Kur bëhemi bashkë, arrijmë aty ku duam

Menjëherë pas shpalljes së fitores së koalicionit shqiptar “Malësia na bashkon” në Tuz, politika e Kosovës ka nisur urimet e para.

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/235325/foto-politika-e-kosoves-uron-shqiptaret-e-tuzit-kur-behemi-bashke-arrijme-aty-ku-duam/

 

VIDEO/ 'Në Malësi fitojnë shqiptarët', Nik Gjeloshaj shpall zyrtarisht fitoren në Tuz

Tashmë mund të quhet zyrtare. Shqiptarët e Tuzit në Mal të Zi dhe gjithë shqiptarët kudo që ndodhen mund të festojnë lirisht. Komuna më e re në shtetin fqinj do të drejtohet nga shqiptari Nik Gjeloshaj.

Për më shumë

https://www.syri.net/rajoni/235321/video-ne-malesi-fitojne-shqiptaret-nik-gjeloshaj-shpall-zyrtarisht-fitoren-ne-tuz/

 

Nuk ndalen ‘jelekverdhët’, tjetër protestë e dhunshme në Paris

Protestuesit me “jelekë të verdhë” u mblodhën në shëtitiren Champs Elysees në Paris të shtunën, për fundjavën e 16-të të demonstratave që kur lëvizje kundër pabarazisë fiskale dhe klasës politike, shpërtheu në fund të vitit të kaluar.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/235132/nuk-ndalen-jelekverdhet-tjeter-proteste-e-dhunshme-ne-paris/

 

VIDEO/ Juventusi hipotekon titullin, Napoli dorëzohet në ‘San Paolo’

Dy kryesuesit e Serie A, Juventusi dhe Napoli, u përballë mes tyre në “San Paolo” në sfidën e vlefshme për javën e 26-të, shkruan Syri.net.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/235307/video-juventusi-hipotekon-titullin-napoli-dorezohet-ne-san-paolo/

                                     

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco