Asnjë kërkesë e plotësuar/ Studentët gati për protesta të reja

Asnjë kërkesë e plotësuar/ Studentët gati për protesta të reja

19:25, 03/03/2019

Mijëra studentë u ngritën për herë të parë pas 28 vitesh për të kërkuar kushte më të mira në universitete dhe konvikte, tarifa më të ulëta e cilësi më të lartë në auditore. Protesta që zgjati disa javë e lëkundi fort qeverinë Rama, e cila u detyrua të bënte edhe shumë lëvizje brenda saj.

Por kur u mendua se situata u qetësua studentët paralajmërojnë rinisje të protestave për shkak të mosplotësimit të kërkesave të parashtruara.

Oneda Skenderi, ishte një nga studentet e juridikut që u ngujua për 30 ditë duke këmbëngulur në realizimin e kërkesave. Po edhe pse ka kaluar më shumë se 1 muaj nga mbyllja e protestës ajo thotë se jo te gjitha problemet janë zgjidhur.

“Nuk mendojmë se fituam ndonjë gjë se pushteti vijon ta bëjë një vesh shurdh dhe një sy qorr për të gjitha kërkesat tona. Edhe pse u tha se u përgjysmuan tarifat tona shumë studentë kanë paguar tarifën e plotë. Nuk u plotësuan edhe kërkesat e tjera per kartën e studentin apo edhe kushtet në universitet janë ato të njëjta si i kishim më parë”, është shprehur studentja për Vizion+.

  Një tjetër problem i ngritur nga studentët është edhe mënyra e rimbursimi për ata që kishin kryer pagesën e plotë të vitit akademik.

Mesa duket, kryeministrit Rama do ti duhet të përballet edhe me një tjetër problem pas protestave të opozitës dhe djegjes së mandateve parlamentare prej saj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

albert 03/03/2019 23:28

po ju pergatit Edi Rama per protesta kunder vetes vet nuk kemi nevoje per ju njerez te paformuar bashkjohuni me edi ramen

Qytetar Tirone03/03/2019 22:52

Mos na çani trapin tani. Aty e kishit po deshet me ik me pushime. Ska rezultat me byth pamuk si ju qe akoma ju mbajne momat e babat me leke. Shtrengoni sumen ene rrini urte dhe skeni pare gje akoma. Brez muti, as te drejtat tuja Smundeni me fitu.

Daj Jaku03/03/2019 20:14

Mos shpresoni zgjidhje nga zullum mashtruesi, ngrihuni dhe rrëzojeni si dikur enver dullën.

Shto koment

Denonco