Ish-numri 2 i MM: Pse po futen në polici njerëz që janë trajnuar për të vrarë

Ish-numri 2 i MM: Pse po futen në polici njerëz që janë trajnuar për të vrarë

13:13, 03/03/2019

Ish-sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes, Edvin Kulluri ngre pyetjen se pse Edi Rama me anë të Sandër Lleshit, po kërkon të fusë në polici ushtarakë që janë trajnuar për të vrarë.

‘Kryeministri dhe Ministri i Brendshëm duhet te japin shpjegime urgjente per VKM dhe Urdhrin e Ministrit për rekrutimin e pjesëtareve aktiv te Forcave te Armatosura ne Policine e Shtetit!

Cila është nevoja e Policise se Shtetit per kete akt?! Cfare qëllimi dhe objektivash kane keto dy akte?! Cfare misioni mund te kryejnë ushtaraket aktive ne përmirësimin e rendit publik, luften kunder krimit dhe hetimit te akteve kriminale?!

Ushtaraket jane te shkolluar, trajnuar dhe kane eksperince ne veprime te lidhura teresisht me veprimet luftarake dhe emergjencat civile apo dhe misione te tjera qe nuk kane te bejne me rendin publik dhe krimin e organizuar!

Kjo cenon ne menyre te drejteperdrejte depolitizim e Forcave te Armatosura c’ka eshte e sanksionuar qarte ne Ligjin per Forcat e Armatosura dhe ate per Statusin e Ushtarakut!

Ne mungese te opozites ne parlament dhe sidomos te Gjykates Kushtetuese, ky akt eshte teresisht i dyshimte dhe i papranueshem, megjithese nuk eshte hera e pare qe ndodh ne qeverine e Rliindjes!

Mjafton te kujtojme perdorimin e FA per pastrimin e plehrave dhe angazhimin e helikoptereve ne misione policore pa asnje VKM apo marreveshje te posacme mes dy ministrive!

Ushtria kryen misione civile vetem ne situata te emergjencave civile dhe ne asnje rast tjeter. Ky eshte nje akt i papranueshem dhe me qellime me se paku te dyshimta’, shkruan Edvin Kulluri në faqen e tij në Facebook.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

cak03/03/2019 16:07

A mundi Ramiz Alija të mbante pushtetin diktattorial me komandot "sambistë" ?

Loran shehu03/03/2019 16:02

Nuk na trembin kta komandot e lleshit jo

Gramoz03/03/2019 15:01

Shigjeta ka dale nga harku dhe nuk kthehet me z.Kulluri, nuk ka p... none e kelysh kurve qe i ben ball popullit, qofte ky polic apo ushtarak, qofte ky edvin qenefi, apo ministri Lesh Leshi.

Ajo03/03/2019 13:27

Eshte e qarte si drita e diellit: Rama i terrorizuar nga masivizimi i protestes, qe sic duket qarte po ritet perdite e me shume, me futjen e forcave speciale te ushtrise ne radhet e policise do te realizoje dy qellime. E para, duke futur ne radhet e policise njerez te trajnuar per te vrare dhe vepruar ne situata lufte, synon ti trembe dhe largoje njerezit per te mos iu bashkuar protestes se thirrur nga opozita, pra ta shuaje dhe ta beje te pademshme per qeverine dhe Ramen personalisht. E dyta, nese nuk arrin te pengoje njerezit ti bashkohen me shumice kesaj proteste, te kaloje ne raprezalje ( duke ia faturuar opozites dhunen ) dhe pse jo te vendoset de fakto nje junte ushtarake. Mos u cudisni aspak kur njeri nga te dy skenaret te ndodhe sepse Rama eshte i vendosur te beje gjithshka per te ruajtur pushtetin e tij.

Shto koment

Denonco