Haradinaj: Ndryshimi i kufijve në Ballkan, axhendë e Vladimir Putin

Haradinaj: Ndryshimi i kufijve në Ballkan, axhendë e Vladimir Putin

16:18, 26/02/2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj u shpreh pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës se hapja e çështjes së kufijve dhe territoreve në Ballkan është axhendë e presidentit rus, Vladimir Putin.

Sipas tij, Kosovës i duhet një garanci e fortë ndërkombëtare për njohje të shtetësisë së Kosovës nga ana e Serbisë si dhe përjashtim i mundësisë së ndryshimit të kufijve në Ballkan.

‘Hapja e çështjes së kufijve dhe territoreve në Ballkan është pikërisht ajo që ne e dimë që është axhendë e Vladimir Putinit, pra për të mbajtur Ballkanin hapur, sepse askush nuk garanton kur hapet një kufi çka ndodhë me të pastaj’, është shprehur Haradinaj.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco