Bojë e bardhë, faqja e zezë! - Nga Bujar Kapexhiu

Bojë e bardhë, faqja e zezë! - Nga Bujar Kapexhiu

14:29, 12/02/2019

Mjeshtri i karikaturës Bujar Kapexhiu ka publikuar sot punimin e tij të dytë, frymëzuar nga aktualiteti politik:

Shqiponjën e bardhë në flamurin kombëtar, me të cilën Shqipëria ka nisur të prezantohet nëpër botë.

'Bojë e bardhë, faqja e zezë" - e ka cilësuar Kapexhiu, punimin e tij te botuar ne Mapo.al dhe që ka në fokus zv.ministrin e Jashtëm Gent Cakaj. 

Skandali u denoncua në Kuvend nga deputeti i LSI, Luan Rama. 

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Julja12/02/2019 16:45

O zot! E vetmja gje qe kishte mbetur pa ndyshuar ne kete vend,Flamuri,me sa duket ka rene pre e abuzimeve te ketyre njerezve. Sa keq, me vjen turp nga keta njerez qe as nuk e dine vleren e ketij flamuri dhe sakrificat qe jane bere per te pasur kete respekt nderkombetar. Jam e sigurte qe as nje femije nuk do e lejonte kete paturpesi,por askush nuk po reagon si duhet

Kurti E12/02/2019 16:06

Epo tani ka ndryshuar preferencat Kallam deshtaku, nga Lal Plehu ka kaluar ke ky “bukuroshi” i karikatures ????

Daj Jaku12/02/2019 15:27

Mbaroi "viti i yllit të davidit", i quajtur nga EDrama "vit i Skënderbeut". Shkaba e Zezë me dy krerë u mbyll brenda, u burgos nga ylli hebre me 6 cepa. Tashmë filloi viti i zbardhjes së Shkabës, atij "zogut të shëmtuar" që u hoq edhe nga rrethrrotullimi i hyrjes në kryeqytet. Kam ulëritur me shpirt kur pashë Shkabën tonë, simbolin e popullit tim, të mbyllur në yllin e davidit, por shumë pak ose askush nuk u ndje. Simbolet janë jetikë në egzistencën e një populli, sikurse gjuha, sikurse territori, sikurse këngët e vallet, sikurse historia. Ore shqiptarë, a e kuptoni se ky Qoftëlargu ka ardhur me një mision, "të shbëjë Shqipërinë". E ka filluar me simbolet, por po ta shikosh me vëmendje, e ka shtrirë në tërë fushat e jetës dhe egzistencës të popullit, në shkatërrimin total të shtetit, të rendit, të arsimit, të kulturës, të trashëgimisë historike, arkitektonike, Teatri Kombëtar, qendra historike, kolkozi në qendër të Tiranës, mbikalim me velierë në qendrën historike të Durrësit, gishti i mesit përpjetë në qendër të Korçës, kanabizimi i Shqipërisë, laboratorë heroinash e kokainash, kriminalizim total i politikës, shkatërrim total i sistemit të drejtësisë dhe atij kushtetues, lavatriçe gjigande parash të krimit me banka offshore, grabitje totale e buxhetit të shtetit, përzënie masive e rinisë dhe e popullsisë nga vendi, asgjsimin e shëndetësisë me konçesione të çmendura, shkatërrimin moral të popullsisë... mund të vazhdoj deri vitin tjetër duke plotësuar listën e faqes së zezë që përmend njeriu i madh i artit, Shqiptari i madh Bujar Kapexhiu. Përpara se t'hupet kështu Shqypnia, ..... atje tek sheshi duhet me dekë burrnia, grania, rinia, pleqnia, Çonju shqiptarë prej gjumit çonju...!

Shto koment

Denonco