Çmenduria e qeverisë/ Shqiptarët të dalin në pension 70 vjeç

Çmenduria e qeverisë/ Shqiptarët të dalin në pension 70 vjeç

15:24, 08/02/2019

Qeveria e drejtuar nga Edi Rama, kalon nga çmenduria në çmenduri.

Pasi erdhi në pushtet në 2013, me anë të Erion Veliajt, atëkohë ministër i Mirëqënies Sociale, ngriti një skemë pensionesh duke e rritur çdo 6 muaj moshën e daljes në pension.

Por pas dështimit të kësaj skeme, tani qeveria Rama 3, ka propozuar çmendurinë e radhës.

Qeveria propozon që shqiptarët të dalin në pension në moshën 70-vjeçare. Kjo pasi shteti nuk ka para për të paguar pensione.

Por për të paguar koncesionet që janë gjoba për shqiptarët qeveria e drejtuar nga Edi Rama ka vendosur miliona euro çdo vit në dispozicion.

Propozimi për rritjen e moshës së pensionit është bërë këto ditë nga ministrat e qeverisë Rama dhe është mbrojtur shumë edhe nga ish-ministrat, të cilët duket se kishin bërë gati këtë skemë, por nuk mundën që ta aplikonin vetë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku10/02/2019 17:57

Ndërsa EDrama vjedh 4 milionë euro në ditë nëpërmjet asaj nallones që e ka gjasme/gjysmë për grua.

Vdekje krimit qeveritar10/02/2019 12:54

Po kush mundet ta gezoje pensionin kur behet 70 vjec, nese e arrin, dhe me shtateqind semundje ne trup!,! Per kete KRIM duhet jo te ngrihemi ne proteste por te vdesim ne proteste!!

visariu08/02/2019 20:38

nje i cmendur te cment

Ropt08/02/2019 19:42

Si mor spaskeni lek o pushta socialist, po siguracionet qe njerezit derdhin ne kete shtet shkerdhat ku do shkojne, do ti marin kopilat socialist?

Shto koment

Denonco