Kosovo Premier Haradinaj says Serbian President Vucic’s declaration is a danger to peace in the region

Kosovo Premier Haradinaj says Serbian President Vucic’s declaration is a danger to peace in the region

14:51, 08/02/2019

Kosovo Premier Ramush Haradinaj warned Serbian President Aleksandar Vucic his declaration of not recognizing the Kosovo borders threaten the peace and stability in the whole region.

Vucic made his declaration in Vranje, Serbia, yesterday.

“Such declarations are an open attack to Kosovo’s sovereignty and territorial integrity and they also put in danger the peace, stability and safety in Kosovo, the region and beyond”, Haradinaj wrote on his Facebook page.

“In the capacity of the Prime Minister of the Republic of Kosovo I promise to take all the legal and constitutional measures aiming to defend Kosovo’s sovereignty and territorial integrity in compliance with the Declaration of the Independence of February 17, 2008 and with the Constitution of the Republic of Kosovo”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

tAlb008/02/2019 15:44

Z Haradinaj Kryeminister i Kosoves nuk duhet te habitesh nga dekleratat e Vucicit ,pasuesit te Milloshovicit se nuk njeh kufijte e Kosoves. Kjo eshte arsyeja qe Kosova te mos ulet ne bisedime me Serbet sa kohe nuk njohin kufijte e shtetit te pamvarur te Kosoves.

I deleguari08/02/2019 15:22

I qenka prishur qejfi keq ketij Vucicit, se nuk pranon Kosovo të marri Luginen e Presheves . Nuk dashka t’i njohe kufit e Kosoves po nuk moren edhe keto treva. keshtu vertetohet edhe profetesia e argateve qe të perfundoje sa me shpejt marreveshja,se keto “shanse” vijne nje here ne 100 vjet dhe nga ana tjeter edhe Vuqiqi nuk na merzitet!

Shto koment

Denonco