Lali Eri fillon përgatitjet për Vitin e Ri Kinez

Lali Eri fillon përgatitjet për Vitin e Ri Kinez

21:53, 01/02/2019

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, ka nisur përgatitjet për festimin e Vitit të Ri Kinez. Këto festime zgjasin rreth 15 ditë, por dita e ndërrimit të vitit, festohet në datën 5 Shkurt.

Edhe pse kjo festë e popullit kinez, nuk ka ndonjë domethënie për shqiptarët, kryebashkiaku ka vendosur t’u prijë festimeve. Siç bën edhe në raste të festave të tjera, ku “stoliset” me veshjet përkatëse, Veliaj ka zgjedhur edhe për këtë rast, një veshje me motive tradicionale kineze.

FOTO-t:

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku02/02/2019 10:25

Ju të "Syrit", përse nuk i botoni komentet, apo nuk ju duket që Lali Eri nuk e ka bërë fytyrën bythë?

Daj Jaku02/02/2019 08:20

Lali Eri doli në këmbë për një shëtitje mëngjesore. Disa djem të vegjël pi luanin në vëndet e ngushta midis pallateve. Ndaluan lojën dhe qeshnin duke e treguar me gisht, "si e paska surratin ky xhaxhi, si bythë". Nuk e kam si bythë. Hahaha, surrat bytha. Vazhdoi rrugën mendueshëm dhe hasi disa të moshuara ulur në një stol, ato filluan të qeshin dhe përsëritën të njejtën gjë, surratin si bythë e paska. Vashdoi rrugën trishtueshëm duke menduar tashmë, vërtet ta kem fytyrën si bythë? Rrugës i ndodhi akoma disa herë që kalimtarët qeshnin nën zë duke parë surrat bythën. Qënka e vërtetë, mendoi. I hutuar për pak sa nuk ra në një pusetë të thellë të hapur në mes të trotuarit, zgjati kokën të shihte. Aty brënda po punonin dy puntorë, njëri dalloi hijen dhe i bërtiti: "na ore tiii, këtu po punojmë, shko të dhjesësh në ndonjë vënd tjetër". Kështu ndodh kur e bën fytyrën si bythë.

Ali Pashe Tepelena 01/02/2019 23:23

Ç'na duhet festa e kinezëve. Në vend të ndihmohen një numur familjesh në nevojë, plotësohen tekat e një mashtruesi. Ej. Lali fiku, nuk ti ka lënë jot'ëmë. Janë taksat tona.

Shto koment

Denonco