Pedagogët e Shkencave Sociale futen në grevë

Pedagogët e Shkencave Sociale futen në grevë

16:28, 01/02/2019

Mos marrja parasysh nga qeveria e kërkesave të studentëve dhe pedagogëve ka bërë që pedagogët e Fakultetit të Shkencave Sociale të futen në grevë pa afat.

Vendimi u mor nga vetë pedagogët sipas të cilëve qeveria nuk po shqetësohet aspak për rregullimin e arsimit të lartë.

Kujtojmë që para një jave është mbledhur Asambleja e Universitetit të Tiranës dhe i ka dhënë afar qeverisë dhe Ministrisë së Arsimit afat një javë për plotësimin e kërkesave. Afati ishte data 1 shkurt.

Afati u shkel dhe tani po fillon përshkallzimi i protestës edhe nga ana e pedagogëve. Kërkohet shfuqizimi i ligjit të Arsimit të Lartë.

Ja vendimi:

 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

zijadini01/02/2019 16:49

Ky njeri ka mbaruar me the gjitha. Si cdo diktator i kohes se internetit ra nen peshen e rende te skandaleve dhe fajesoi ministrat e vet edhe pse te gjitha pazaret i kish bere vete. Ne vend te tyre futi per te kaluar radhen ca figura pa emer qe duke qene te vegjel ju dha ne dore gjithe shteti. Mnistri jashtem nje cope cilimi qe ska idene e diplomacise, Ate te financave nje cope bibe qe do shterroje me tej financat e shtetit te bera cope cope me borxh te jashtem sa ska ku te shkoje me. Ate te infrastuktures nje zonje e zeze me mllefin e persekucionit komunist i jepet ne dore gjithe industria e shtetit socialist, Kjo femer ne punen qe ishte ka bere me personelin ballo me maska e ka veshur burrat 50 vjecare me veshje lejleku, Imagjinoni cfare mostre e cfare mostra ka sjelle me vehte kjoi femer. Ministrja e arsimit pa piken yndyres per nje mnistre qe asgje sben. Te gjithe keta mnistra te rinj po e shketerrojne me tej tej meriten e paket qe ka ngele ne shtet. Krijimi i stafeve te reja po behet me vende te reja qoke qe cdo minister i ve nga zona e vet e zgjedhjeve. Punesohen pa kritere pa asgje vetem per ti siguruar vota duke e kthyer shtetin te gjithe ne top zgjedhor. Edi Rama duke pasur tepsine per vete pati rastin te kthente ps nga nje parti elektorale qokash ne parti politike europiane po duke qene vete i zvetenuar e humbi shansin.

Shto koment

Denonco