PS ndryshon rregulloren për arrestimin e deputetëve, Alibeaj: Pse, kush e ka radhën?!

PS ndryshon rregulloren për arrestimin e deputetëve, Alibeaj: Pse, kush e ka radhën?!

12:46, 30/01/2019

Mazhoranca ka vendosur të ndryshojë rregulloren e Kuvendit për rastet kur Prokuroria do të kërkojë arrestimin e deputetëve apo ministrave të qeverisë.

Projektligji i sjellë nga mazhoranca në Komisionin e Ligjeve ka sjellë debate midis deputetëve të opozitës dhe atyre të PS-së.

Enkelejd Alibeaj tha në Komisionin e Ligjeve, të drejtuar nga Ulsi Manja se maxhoranca është frikësuar nga arrestimet, ndaj po i paraprin situatës duke ndryshuar Rregulloren e Kuvendit.

"Ndryshimet e Rregullores duhet t’i shqyrtojĂ« KĂ«shilli i Mandateve dhe Rregullores, jo komisioni i Ligjeve. NĂ« rastin mĂ« tĂ« mirĂ« Ă«shtĂ« njĂ« lapsus, - tha Alibeaj. - Doni ta miratoni vetĂ« duke shkelur traditĂ«n 30-vjeçare tĂ« parlamentit. Tani u binda qĂ« nuk Ă«shtĂ« lapsus dhe dua tĂ« di arsyen pse u shty, qĂ« tĂ« miratohej nĂ« shkelje me rregullore. DitĂ«n e parĂ« qĂ« vijmĂ« nĂ« komision e prisni opozitĂ«n me kĂ«mbĂ«t e para. Doni tĂ« riktheni edhe njĂ« herĂ« imunitetin e deputetĂ«ve. MeqĂ« ra fjala, kush e ka radhĂ«n?! FrikĂ«n kush e ka? Po fusni edhe njĂ« herĂ« koracĂ«n imunitare pĂ«r tĂ« mbrojtur deputetĂ«t nga ndjekja penale."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco