‘Universitet e vendit nesër në grevën e ngujimeve masive!’

‘Universitet e vendit nesër në grevën e ngujimeve masive!’

21:31, 13/01/2019

Studentët nga e gjithë Shqipëria nesër do të ngujohen dhe do të bojkotojnë mësimin deri në plotësimin e të gjitha kërkesave të tyre.

Ish-kryeministri Sali Berisha me një status në Facebook, ka paralajmëruar Edi Ramën se sjellja e tij shtazarake me studentët do të bëhet varri i tij politik.

Ja postimi i ish-kryeministrit Berisha:

Universitet e vendit neser ne greven e ngujimeve masive!

Te dashur miq, ngjarjet e te premtes se zeze te dates 11 janar 2019 kane shkaktuar zemerim dhe indinjate te thelle ne mbare universitetet e vendit dhe shoqerine shqiptare. Nje seri mesazhesh nga student dixhital te UBT, Universiteteve te Shkodres, Durresit, Korçes, Elbasanit, Vlores, Gjirokarstres si dhe qindra e qindra pedagoge ngujohen neser ne mjediset e tyre universitare te revoltuar per shkak te pushtimit antikushtetues me urdher te Edvin Kristaq Urrejtjes dhe mercenarit te tij Lleshaj te Universitetit te Tiranes dhe keqtrajtimit shtazarak te studenteve te ngujuar te premten e zeze si dhe sjelljen kafsherore te cubave dhe horrave, hajduteve te bankave, roje te kompanise te supermafiozit te partise socialiste, Gjici.

Ne disa rrethe revoltes se pushtimit te universitet do ti bashkohen edhe shkollat e mesme madje edhe ato 9 vjeçare.

Me kete rast paralajmeroj Edvin Kristaq Urrejtjen, se pushtimi antikushtetues i i tempujve universitare dhe trajtimi shatazark i studenteve do te behet dhe varri yt politik. Populli i revoltuar do te japi se shpejti pergjigjen e merituar per aktin antikushtetues diktatorial, te cilin pas luftes se dyte boterore e ka ndermarre vetem kasapi i Ballkanit ne vitin 1981 kunder universitetit te Prishtines dhe studenteve shqiptare qe protestonin kunder pushtimit serb.

Ju bej thirrje te rijnve, te rejave, asistenteve, pedagogeve, prinderve, vellezerve, motrave te studenteve dhe mbare shqiptareve te mbeshtesim me te gjithe forcat revolucionin demokratik studentor qe do percaktoje te ardhmen europiane te Shqiperise! sb

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco