William Walker: Normalizim mardhëniesh me Serbinë, me korrigjim të kufijve, e padrejtë

William Walker: Normalizim mardhëniesh me Serbinë, me korrigjim të kufijve, e padrejtë

08:40, 13/01/2019

Ish-drejtues i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, ambasadori William Walker, duke folur për idenë e korrigjimit të kufijve si mënyrë për të normalizuar marrëdhëniet midis Kosovës dhe Serbisë, ka thënë se kjo është e padrejtë për Kosovën.

“Ende nuk kam dĂ«gjuar ndonjĂ« zgjidhje tĂ« mundshme nga tryeza e bisedimeve qĂ« tĂ« jetĂ« e zbatueshme, qĂ« tĂ« zgjidhte problemet”, ka thĂ«nĂ« ambasadori Walker pĂ«r ZĂ«rin e AmerikĂ«s.

“DĂ«gjon pĂ«r shkĂ«mbime territoresh apo ide tĂ« tjera. E di qĂ« Bashkimi Evropian kĂ«rkon njĂ« zgjidhje, njĂ« marrĂ«veshje tĂ« negociueshme, e di qĂ« ShtĂ«pia e BardhĂ« kĂ«rkon njĂ« zgjidhje”. 
“U deklarua kohĂ«t e fundit se do tĂ« mbĂ«shtesim çdo marrĂ«veshje pĂ«r tĂ« cilĂ«n bien dakord palĂ«t. Mendoj se kjo Ă«shtĂ« e padrejtĂ« pĂ«r KosovĂ«n. Serbia Ă«shtĂ« nĂ« njĂ« pozitĂ« mĂ« tĂ« fuqishme”.

“Ata kanĂ« mbĂ«shtetjen e RusisĂ« dhe vendeve tĂ« tjera nĂ« anĂ«n e tyre. Kosova Ă«shtĂ« nĂ« pozitĂ« tĂ« dobĂ«t”. 
Sipas tij, disa politikanë kosovarë mund të jenë të shqetësuar nga Specialja

“Jam disi i shqetĂ«suar se klasa e tanishme politike, disa anĂ«tarĂ« tĂ« saj, janĂ« tĂ« shqetĂ«suar pĂ«r njĂ« gjĂ« tjetĂ«r qĂ« u rĂ«ndon mbi supe qĂ« Ă«shtĂ« zyra e Prokurorit Special”. 
“Disa prej tyre mund tĂ« ndjejnĂ« se nĂ«se nuk bĂ«jnĂ« atĂ« qĂ« u thotĂ« Bashkimi Evropian apo Shtetet e Bashkuara, mund tĂ« akuzohen shumĂ« mĂ« lehtĂ«â€. 
“Zyra e Prokurorit Special ka kohĂ« qĂ« Ă«shtĂ« ngritur dhe ende nuk kam dĂ«gjuar pĂ«r akuza tĂ« ngritura kundĂ«r askujt, por e di se disa nĂ« lidershipin e tanishĂ«m janĂ« tĂ« shqetĂ«suar se mund tĂ« akuzohen personalisht pĂ«r krime lufte”.

KujtojmĂ« se nĂ« mĂ«ngjesin e 15 janarit tĂ« vitit 1999, ka qenĂ«  ambasadori Ëilliam Ëalker ai i cili ka gjetur 45 trupat e pajetĂ« tĂ« shqiptarĂ«ve tĂ« cilĂ«t u masakruan nga forcat serbe nĂ« fshatin e Reçakut.

Në prag të 20 vjetorit të masakrës së Reçakut, Ambasadori William Walker, thotë se i mbetet besnik vlerësimit të tij për ngjarjen, e cila hodhi dritë në atë që po ndodhte në Kosovë dhe që çoi eventualisht në ndërhyrjen e NATO-s kundër forcave serbe.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku13/01/2019 10:29

Perfekt Z. Ambasador. Përse duhet që Kombi i Shqiptarëve të vazhdojë të dorëzojë troje e dete shovinistëve, serbëve, grekëve, bullgarëve, malazinjve për tu njohur nga këta të fundit, si kusht për tu futur në Europë? A ka ndonjë europian që të vërtetojë se është më i lashtë se sa Shqiptarët alias Ilirët në Europë. Për tu vënë në vend drejtësia e Zotit, Shqipëria Etnike, duhet që të gjithë fqinjët të na dorëzojnë trojet tona të pushtuara, nga Arta deri në Mitrovicë. Qeveriritarët tradhëtarë të kombit, që nga enveri deri tek edvin hashimrat me gjithë patkonj, për interesat e tyre të pushtetit personal, të paguar kripur nga serbogrekët, me mbështetjen e kryekorruptorit soros, do të përtundojnë si mbreti i Anglisë me kokën nën sëpatën e Oliver Kromwell. Shumë shpejt, tik tak, koha është e rrumbullakët sikurse sahati, sikurse bota.

Shto koment

Denonco