Endri Shabani: Ngrihuni se fëmijët tuaj po rrihen dhe po poshtërohen!

Endri Shabani: Ngrihuni se fëmijët tuaj po rrihen dhe po poshtërohen!

13:37, 11/01/2019

Endri Shabani një aktivist i njohur i lëvizjeve civile, ka reaguar pas ngjarjes së pa precendent që ndodhi sot në fakultetet e Ekonomisë dhe të Drejtësisë, ku policia ndërhyri me dhunë për të ndërprerë protestën e studentëve.

Shabani i bën thirrje pedagogëve, dekanëve e rektorëve por mbi të gjitha prindërve, që  tu dalin zot studentëve që po dhunohen si të ishim në një shtet totalitar.

Reagimi i plotëi aktivistit Endri Shabani

Realisht si guxon ne mes te Evropes, ne 2019 te fusesh policet te rrahin studentet ne klasat e tyre?!

Ke vite qe i rreh protestuesit, djem, vajza, burra, e gra, ne rajone policie apo sheshe. Por sot guxove t’i rrahesh brenda universitetit, ne klasat e tyre.

A ka mbetur me me nje vend i shenjte ku ti nuk mund te guxosh te futesh me police?

Kjo mund te ndodh Korene e Veriut, ne Bangladeshin e viteve 70, ne regjimin e Gadafit apo te Enver Hoxhes. Por nuk mund te lejojme te ndodhe ne mes te Evropes.

Une refuzoj te pranoj si normale qe policia te rrahe studentet neper klasat e tyre, vetem sepse protestojne kunder ligjit tend, te cilin vete ti po e shkel me te dyja kembet duke futur policine.

Dhe une pyes:

A kane rektore keto universitete?

A kane me dekane keto fakultete?

A kane me pedagoge keto auditore?

A ka me Avokat Populli ne kete vend?

A ka President ky shtet?

A ka me deputete qe perfaqesojne popullin?

Dhe e fundit: A ka me prinder ne kete shoqeri?

Ku jeni?! Cfare po beni nderkohe qe femijet rrihen, fyhen the poshterohen nga police qe paguhen me parate tuaja?!

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Emigranti i larget11/01/2019 14:26

Keto pune nuk zgjidhen me qurravitje. Keto pune zgjidhen me kunder dhune. Opozita e lulezim sorros te shiturit aka dashnorja segrete e edvina ramuqes aka plakes se keqe shtrige duhet te organizonte agresion kunder rames tani e jo te qurravitej per ligjin e mediave neper mediat e ramuqes. Duhet te gjeje policet qe urdherojne dhe godasin studente, tu shkoje neper shtepia Naten me grupe gangosh e tu thyeje duart, tu marre peng kalamajte e tu perdhunoje grate ne sy te tyre. Tu veri fkaken makinave te tyre dhe shtepiave te tyre. Te shkoje te jryeministria ti vere flaken, ska gje se do vriten nja 2 te pakten plaka e keqe ramuqja do mbylli gojen per 21 janarin. Ja keshtu behen punet. Per ligj e per llafe ramuqja dihet we prej 20 vjetesh qe nuk e njef si mafioz e mbi te gjitha anarashisto hajdut qe eshte. Po lul pederi......ca do presesh.

Shto koment

Denonco