VIDEO/ Rama urdhëron Policinë: rrethoni fakultetet ...

VIDEO/ Rama urdhëron Policinë: rrethoni fakultetet ...

10:24, 11/01/2019

Edi Rama i gjendur përbëllë protestës së studentëve që është shtrirë në të gjithë unversitetin e vendit ka urdhëruar policinë e shtetit që të rethojë godinat e fakulteve.

Gjatë ditës së stome janë shënuar përplasje të ashpra në mes të rinjëve studentë dhe policisë në fakultetin jurdik dhe në fakultetin ekonomik.

Duket se ai po përdor të gjithë levat që të shuajë levizjen studentere. Edhe duke shkelur me të dyja duart ligjin për autonominë e Universiteteve por edhe ligjin për policinë e Shtetit që e ndalon prezencen  e forcave të rendit në ambjentete ku zhvillohet mësimi dhe jepet dije.

Ndërkohë që me dhjetra studentë e kaluan natën të mbyllur në sallat e mesimit ne Tiranë.

Bojkoti kombëtar i mësimit vazhdon në të gjithë universitetet e vendit deri në realizimin e të gjitha kërkesave të studentëve nga qeveria.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

lushingabarbullushi11/01/2019 14:40

Kure ne 97 u futen studentet ne greve... Policia e asaje qeverie futi policine ne fakultet. dhe opozita rrembeu armet per mbrojtjen e kauzes se studentve. Po opozita sotme?!

shqiptar11/01/2019 12:55

Janë ca "veteranë" të tillë të 90-s, që i kanë mashtruar studentët që nuk pranojnë pedagogun Boçi që ti mbrojë ata nga policia, ngaqë ai është deputet i PD. Sidoqoftë, tashmë më duket se ka ardhë dita, që jo vetëm opozita institucionale, por i gjithë populli shqiptar, me të majtë e të djathte, të ngrihen në protesta të fuqishme, jo vetëm në mbrojtje të studentëve, por kryesisht në mbrojtje të Shqipërisë që Rama me 5 vite qeverisje e ka shkatëruar sa 20 vitet të kohës së Enverit.

Veteran i 90s11/01/2019 10:37

PD dhe Lulëzim Basha me mefshtësinë e treguar në rastin e studentëve po i japin një dorë të mirë edvinit.

Shto koment

Denonco