E padëgjuar/ Baton Haxhiu kërcënon Presidentin Meta

E padëgjuar/ Baton Haxhiu kërcënon Presidentin Meta

14:12, 10/01/2019

Analisti dhe gazetari i njohur, drejtori i “Klan Kosova”, Baton Haxhiu ka publikuar një letër që i ka dërguar Presidentit të vendit, Ilir Meta, disa ditë më parë në lidhje me Gent Cakajt, emrin e propozuar nga Rama për minister të Jashtëm. Meta sot doli me vendimin për të mos e dekretuar Cakajn si minister, ndërsa Baton Haxhiu thotë se “Meta ka bërë një gabim historik”.

Nga Baton Haxhiu

Pershendetje Ilir

Këto ditë kam përcjellur me vëmendje të veçantë ndryshimet në Qeverinë e Shqipërisë në përgjithësi dhe kam ndjekur me shqetësim të posaçëm shtyerjen e dekretimit për Ministrin e ri për Evropën dhe Punët e Jashtme, z. Gent Cakaj.

Me paraqitje publike, sidomos pas kthimit nga shkollimi disa vjecar, Genti është shndërruar në shpresë politike dhe ka bërë dallimin me qasjen e tij të mençur dhe veprimet e tij të kujdesshme.
Për më tepër, tashmë për një vit e më tepër, Genti ka shërbyer devotshmërisht në Qeverinë e Shqipërisë nga Kabineti i Kryeministrit deri tek zv. Ministri për Evropë dhe Punët e Jashtme.

Ai është prej pak njerëzve në Shqipëri dhe në Kosovë, e veçanërisht edhe më i rrallë nga gjenerata e tij, e cila çdo ditë e më shumë shfaqet indiferente në qëndrime dhe konfuze në mendim, që mbanë ende peshën e rëndë të dijes dhe trajten e kujdesit njerëzorë.

Ashtu sikurse jeni edhe ju në dijeni pasi tashmë keni mbaruar çdo hetim të mundshëm ndaj tij, Genti është prej personaliteteve pa manipulime në edukim dhe pa afera korruptive në karierë. Ai thjeshtë është një djalë i pastër, me mendje të kthjellët dhe ideale të larta dhe, pa asnjë diskutim, më i përgatitur se kushdo në të njejtën pozitë para tij.

Sipas Kushtetutës të Shqipërisë, Rrjedhimisht, për dekretimin e Ministrave të propozuar,
roli yt, Ilir, është thjeshtë ceremonial. Në rast se do ta shfrytëzosh zbraztësitë në sistemin gjyqësor të Shqipërisë për llogari ditore politike dhe i ndikuar nga vala e paparë e thashethemeve të ditëve të fundit, Ilir, jo vetëm që nuk do të mundësoni emërimin në detyrë të një njeriu që përfaqëson shpresë në shoqëri dhe sjellë dije në institucione por, në fakt, do të vulosni ndarjen e thellë institucionale midis Kosovës dhe Shqipërisë. Midis shqiptareve te Kosoves dhe Shqiperise.

Në kohën kur deklarohesh vazhdimisht për domosdoshmërinë e bashkëpunimit midis Kosovës dhe Shqipërisë nuk mund ta bllokosh në mënyre arbitrare emërimin e një Ministri nga Kosova me reputacion të shkëlqyer dhe kualifikime të bollshme!

Në rast se do ta mbash pezull dekretimin e Ministrit të ri, do ta mbani edhe përgjegjësinë institucionale për mosdekretim të politikanëve me mendësi të re në Shqipëri, përjashtimin e një kosovari të shkëlqyer nga jeta e lartë institucionale në Shqipëri edhe bllokimin praktik të bashkëpunimit të frytshëm midis dy vendeve.

Duke besuar se emri të cilin mban mbi tryezë për Ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme paraqet cilësinë më të lartë për këtë detyrë dhe, duke mbetur me shpresë se do të ngritesh përmbi politikat ditore dhe interesat e ngushta, dhe logjikes feudale ku eshte mberthyer Shqiperia dhe Kosova, unë, miqësisht, te kërkoj dekretimin sa më të shpejtë të kryediplomatit më të merituar të Shqipërisë.

Ilir! Degjoje mire cka po te thote Batoni: Po gabon shume dhe mos shko ma tutjeshem ne kete gabim historik!

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Baton lavirja11/01/2019 14:26

O Baton jo tutjeshëm por tutje, o analfabet e cop mishi.Ke dy gjuhe njeren e ke ngulur ne vrimen e Rames tjetren ne UDB. ben mire te qerohesh njehere e mire nga Shqiperia o kerme serbe.

Gama11/01/2019 09:16

Natyrisht ai ia arriti qellimit, te irritoje te gjithe shqiptaret qe e duan vendit e tyre. Tani do merremi me te dhe do harrojme ate qe po ndodh cdo dite me drejtesine ( pa drejtesi) , me taksat tona qe ikin ne drejtim te paditur. ... Mos te biem pre e provokimeve te nivelit kaq te ulet. Ti injorojme keto personazhe qe vete ne fakt i krijuam. Zoti le te merret me ta!

Arber11/01/2019 01:15

Gjuha e perdale e kercenuese e ketij sherbetori te UDB-se dhe Serbise, tregon se ne cfare derexheje eshte katandisur shteti Shqiptar. Kur nje askush si Batoni qe na keshillon nje plehre qe ka uzurpuar karriken e KM te Shqiperise sillet ne kete menyre me kreun e shtetit,...(dhe mua nuk eshte se me pelqen Meta), duhet ti hiqet nenshtetesia Shqiptare, dhe te mos lejohet as ty hyje ne territorin Shqiptar.

Shqiptari11/01/2019 00:09

O Baton thuthuqi! O mut, i mutit! Kush je ti more plehre! Cfare je ti more pervec se nje mut! Po ti as shqip nuk di te shkruash pleh derrash te felliqur serbe! Po kujt i plasi per kete buburecin e vogel, kush je ti qe i vleresoke diturite dhe njohurite te rinjve shqiptare te Shqiperise dhe Kosoves! O shurraq muti! Te vjen goja era pusete! Nese ky "djali" yt qenka kaq i talentuar, si duket qenka pjese e kesaj qeverie te korruptuar dhe te deshtuar, pse nuk behet minister i jashtem i Kosoves???!!! O Baton bajga, ku e gjen ti guximin ti drejtohesh Presidentit te Shqiperise ne emer sikur te jesh babai i tij??? Po te isha une ne vend te z. Meta, do te kisha bere qe te haje mutin e te gjithe shqiptareve ose do te te piqja te gjalle ne gropen e gelqeres. O ndyresire serbe!

Edlir Rameta 10/01/2019 17:04

Kush je ti more spiun i UDB qe i drejtohesh presidentit te shqiperise thjeshte ne emer?!Cfare te duket vetja more fekale e milloshevicit,qe i drejtohesh presidentit te shqiperise thjeshte ne emer,.Degjo more helmi serb qe na ke helmuar me miellin e serbise gjithe ketyre viteve,do bejme nje peticion ku te firmosim si njeri spiun te sherbimeve serbe e ruse dhe te shpallim non grada ne shqiperi e kosove,e dime fare mire se me ligj sdo ta ndaloje kryeministri yne,por do te debojme me shkelma bythve sa here te shkelesh ne shqiperi o legeni i Vucicit.

O Baton, O koke Bidon10/01/2019 16:21

A na ha njehere Mune, mu ne Vule te Bythes... O serb i Mutit..!

Bat on- women10/01/2019 16:14

Ti drejtohesh presidentit te shqiperise me vetem ne emer Ilir, vetem nje delir Dhe serb si baton kurva e Ben. O qorr I mendjes se menderes tende nuk ke patur Dhe as nuk ke per te patur klleqe qe Ti te drejtohesh me ate alloj nenyre asnje qytetari shqiptare ( te pakten ne territorin e 28748 km2 pervec rame peder-handikap-pedofile bergovici. Mundesh Ti drejtohesh Edhe Thaq-thuq-thartires por I ulur ne prehrin e vucicit. Ti je helm Dhe duhesh tredhur/kastruar se nuk ka me mugoshe, popovic, rr morine apo f hoxhe. Jeni ende juve spermatoza e ketyre por e ngordhur. Shyqyr Po shkojme drejt pastrimit te ketyre mbetjeve toksike. O ta njohesh mire ore serb, meten, Berishen Dhe gjithe van garden qe jane kunder ndarjes se kosoves.

Bat on- women10/01/2019 16:12

Ti drejtohesh presidentit te shqiperise me vetem ne emer Ilir, vetem nje delir Dhe serb si baton kurva e Ben. O qorr I mendjes se menderes tende nuk ke patur Dhe as nuk ke per te patur klleqe qe Ti te drejtohesh me ate alloj nenyre asnje qytetari shqiptare ( te pakten ne territorin e 28748 km2 pervec rame peder-handikap-pedofile bergovici. Mundesh Ti drejtohesh Edhe Thaq-thuq-thartires por I ulur ne prehrin e vucicit. Ti je helm Dhe duhesh tredhur/kastruar se nuk ka me mugoshe, popovic, rr morine apo f hoxhe. Jeni ende juve spermatoza e ketyre por e ngordhur. Shyqyr Po shkojme drejt pastrimit te ketyre mbetjeve toksike. O ta njohesh mire ore serb, meten, Berishen Dhe gjithe van garden qe jane kunder ndarjes se kosoves.

t10/01/2019 15:55

O plehre kosove,çfate shprese politike na qenka ky c(e)akja jot,apoju prishen planet per coptimin e kosoves

loran shhehu10/01/2019 15:40

me fal qe po flas kshu po po te them hajde o baton haxhiu mer dhe no nje brisk e haj na e rruaj K.....

toni10/01/2019 15:38

lutemi mos na e nxirrni neper tv kte baltan haxhillekun ,ky asht i kryqezuar me serbo komunist,sorrist,e ramist.

daku...10/01/2019 15:36

ik baton o klysh serb

I deleguari10/01/2019 15:06

Plehre e nderuar Baton Haxhiu, qe edhe pa ket pacavuren e sotme , I nderuar ke qene ka here prej njerezve me të urryer nder shqiptare andej e kendej kufitit. Perversiteti yt nuk mund të corodise mendjet patriote shqipetare me gjithe perpjekjet e tua nen e mbi rrogoz. Por ndersa ty të njohin dhe “ te vleresojne “ sa duhet, ndjej sinqerisht keqardhje per ate djale të ri ( kandidat-minister) , të cilit me gjithe keto cilesi të larta, i mungoka me e larta, me e qenesishmja, me njerezorja, me perendimorja: dorheqja nga propozimi, per të treguar qe eshte me mentalitet të ri dhe se nuk eshte si Arta Marku, qe mori mandatin midis fershellimash e percmimesh!

Daj Jaku10/01/2019 14:45

Letër e hapur Presidentit të Shqipërisë, Zotit Ilir Meta. Unë, Daj Jaku, qytetar shqiptar nga Globi Tokësor, ju paralajmëroj seriozisht Zoti President që të mos marrësh as guximin ti përgjigjesh asaj krijese të pështirë, Baton Haxhiut alias pështymore dentistësh, se përndryshe ekuilibrat e Universit do cënohen rëndë, rrotullimi i Uranit rreth Diellit do cënojë unazat e Saturnit të cilat do të ngatërrohen me konstelacionin e Plejadave etj. etj. ... dhe universi do përfundojë në një brimë të zezë, katastrofë që nuk do mundet ta shmangë as Donald Trumpi alias turpi i njerëzimit, pra do shkatërrohet edhe miqësia Shqipëri Kosovë, bashkimi i kombit, alias reaksioni zinxhir i zënë fill (zanafilla) nga këlyshi i Baton pështymores. A more vesh Zoti President? Fute barkun, nxirre gjoksin, se përndryshe t'futa boksin. Kushedi ku do jet mçef i gjori President nga frika e Baton Haxhiut ose e Daj Jakut. Nuk din kujt me ja prish e kujt me ja ndreq, dilemë e madhe. .... Si u mblodhën gjithë plehrat e Globit rrotull "rilindjes" si mizat mbas mutit?

Tani10/01/2019 14:41

Bir kurve dhe ky haxhiu.

Kora10/01/2019 14:32

Kushe mutin eshte ky boton udbashi qe i dergon leter Persidentit.Me cfar tagri i kerkon persidentit qe nje njeri qe vjen nga hici te behet kryedipllomat.Misjoni i juaje e i edvinit ne sherbim te sebev ka perfunduar.Ju jeni fundrinat e kombit

PATRIOTI dt 10 janar 201910/01/2019 14:28

O BATON ti je një keshilltar Neo otoman. Shqiperia nuk eshte bashkuar me Kosovën ne nje shtet të vetëm që te ketë për ministër t? jashtem nje kosovar sado libra te ket? lexuar. O BATON ke mbetur mbrapa me kohën ne shume drejtime o burr?......

enris 10/01/2019 14:27

ky batoni kush eshte? me cfare tagri kercenon ? ky kosovarist i stanishicit?

qytetari10/01/2019 14:25

Kush eshte ky Baton bufoni qe shkruan kesi letrash. Shqiperia dhe Kosova ka plot burra dhe gra, djeme dhe vajza me karriere brilante ne Marredheniet me Jashte, dhe eshte e drejte e Presidentit te Shqiperise te jap ose jo pelqimin. Kur shqiptaret te kene batonin president ta bej ai si di vete. Tung!!!!!

Shto koment

Denonco