President Meta hasn’t decreed the new Foreign Minister yet, still verifying Rama’s candidate

President Meta hasn’t decreed the new Foreign Minister yet, still verifying Rama’s candidate

13:20, 09/01/2019

Albanian President Ilir Meta has not decreed yet the dismissal of the Minister of Foreign Affairs Ditmir Bushati and the appointment of his successor Gent Cakaj.

Speaking with media reporters today, President Meta said he is fulfilling all his constitutional obligations as the President of the Republic, verifying the integrity of all the new ministers before decreeing them.

“All the new names are being verified with responsibility so that to respect the institution of the minister as a very important constitutional institution”, Meta said.

Asked about Cakaj, the President said he will act “within the deadlines and as soon as possible, not waiting the last hours. But this depends upon the responsibility of the institutions we have addressed to. We’ll do all the conclusive acts with a maximal transparence”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Lali09/01/2019 17:32

I vetmi detyrim që ke more njeri është "Të jesh president" jo nëpunës që konfirmon dokumenta. Duhet të dalësh publikisht e te thuash cope: Ministria e jashtme, si ne cdo vend të botës, ka nevojë për një ministër të jashtëm që se paku te jetë diplomat karriere dhe jo kalama. Ky akoma ska shtrua motorin jo të ketë bo kilometrat për ministër i jashtëm. Por ti o shoku president je i kapur prej fyti nga te gjithe se e ke fut lugen ne cdo tenxhere

Shto koment

Denonco