A call to President Meta not to decree the Foreign Minister, he’s a broker

A call to President Meta not to decree the Foreign Minister, he’s a broker

22:52, 29/12/2018

Should President Ilir Meta decree the Minister of Foreign Affairs?

Not because he is too young and cannot sit in front of the grey-haired diplomats of Athens and Brussels for negotiations!

Not because he doesn’t know well Albanian and English!

Not because he’s from Kosovo and Albanian citizens for one year only!

But because there is a bigger reason:

He’s been put there without any personal merit and without any professional CV in the field of diplomacy.

He was catapulted from the position of Rama’s adviser, which in fact is the broker that makes political bargains and food trade in the itinerary Serbia-Kosovo and Serba-Albania.

In this case, Ilir Meta must check and think seriously for the national security.

Not for political grudge like he did in the case of (Interior Minister) Sandër Lleshaj, but, this time, as a really major constitutional obligation.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Hasan Shabani...01/01/2019 06:44

Ki-ki-kiiii....Rruaj TOPAT e Ramës Ministrit të jashtëm...dhe gjithë shqiptarve që VOTUAN PS-n....pasi POPULLI don QETËSI e jo luftë me KRIMINELËT e PD-LSI...MJAFT janë vrarë me ARMËT e Saliut..dhe DREJTËSIA Tropojanë.. Rob qirët e Lidhjes SEX-it integrim në FLORIRIN e K?rabës

Daj Jaku31/12/2018 23:26

Me na vu ministrat Vuqiqiu?!?! Po kthehemi te enver dulla në kohë të titos.

Gzimi 31/12/2018 19:55

Ofert me rastin e festes se Vitit te Ri.te nderuar Qytetar te KOSOVES..cdo qytetar i Kosoves ka te drejt te aplikoh per vend pune ne Qeverin e Shqiperis. Nxitoni sa me par .cmimi esht i volitshem me 10 000 ero behesh Minister.

Artan30/12/2018 03:41

O Mentor po pse Bushati nuk eshte sekser me marraveshjen e detit? Pse nuk e ngrite zerin per ate marreveshje?

Kikiu 30/12/2018 00:49

O rrot....k...., kot tu duk ty puna e Lleshit qe merte 2 rroga? Ik mor anal-ist....kazan! BQ !

Karagjozi 30/12/2018 00:21

Ne qeverine e Kosoves, nder 77 zevendes ministra, a ka qofte edhe 1 zv.minister shqiptar? Apo kemi mendjedriturin gomar Keshilltar te Pacollit.

Najada29/12/2018 23:28

Pritna Zot rrezikun thone Shkodranet ne keto raste

altini29/12/2018 23:05

Kaq shume e urren vendin e tij ky Rame karagjozi?!!

Sehiri29/12/2018 22:58

“ mistrecllek politik “ ?! Qenka inteligjent ky brumbuzheli I zi.

Kikiikia29/12/2018 22:58

Llesh leshi nuk ishte mistrecllëk, ishte shkelje e kushtetutës. Kurse ky kalamoni osht pa lidhje tjetër veç Beogradit. Prandaj nuk duhet dekretu.

Shto koment

Denonco