Besa Shahini, kosovarja që emërohet ministre e Arsimit në qeverinë e Ramës

Besa Shahini, kosovarja që emërohet ministre e Arsimit në qeverinë e Ramës

11:26, 28/12/2018

Kryeministri I Shqipërisë, Edi Rama ka dhënë emrin e parë të ndryshimeve në qeveri.

Rama tha se shqiptarja nga Kosova, Besa Shahini zëvendëson Lindita Nikollën.

Shahini ka mbajtur deri tani vendin e zëvendës ministres së Arsimit.

Besa Shahini është analiste dhe hulumtuese e çështjeve të integrimit evropian dhe politikave arsimore. Deri në verë 2015, ka punuar si analiste me oganizatën me bazë në Berlin, Inciativa Europiane për Stabilitet (ESI). Ajo herë pasë herë shkruan për gazetat ditore në Kosovë. Shahini ka master nga Hertie School of Governance në Berlin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Gzimi 28/12/2018 13:20

Kjo pleher,te ishte e mir behej ministre ne Kosove.

Shto koment

Denonco