Premier Rama reshuffles his cabinet, these are the fired ministers and their successors

Premier Rama reshuffles his cabinet, these are the fired ministers and their successors

11:11, 28/12/2018

Albanian Premier Edi Rama has announced a reshuffle of his cabinet during the assembly of the Socialist Party. Rama has dismissed the ministers with more than five years in their posts, including the ministers of Finances and of the Foreign Affairs.

The Minister of Education Lindita Nikolla will be replaced by her deputy in the ministry, Besa Shahini.

The Minister of Finances Arben Ahmetaj will be replaced by Anila Denaj.

The Minister of Foreign Affairs Ditmir Bushati will be replaced by Genc Cakaj.

The Minister of Energy Damian Gjiknuri will be replaced by Belinda Balluku.

The Minister of Culture Mirela Kumbaro will be replaced by Elva Margariti.

The Minister of Agriculture Niko Peleshi will be replaced by Bleci Çuçi.

The Minister of State for Entrepreneurs Sonila Qato will be replaced Eduard Shalsi.

Erion Braçe will be appointed Deputy Prime Minister.

Erisa Spiropali is appointed Minister for the Parliament.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

t28/12/2018 16:00

si ka mundesi qe nuk quhet e rene nje qeveri kur ndrohen 8 ministra menjehre plus zv/km,?!

Daj Jaku28/12/2018 14:03

Elisa Spjerdhopal Skënderbeu, hajdute e vetëm 20 milion euro (lajthi e bajame) në dogana, mamaja e Alen Delonit, gruaja e nipit të Gramoz Ruçit bëhet ministre e vetë Gramozit?!?! Këtyre i ka hyrë bytha në mythë o popull.

SG28/12/2018 12:43

Erjonka te ref “ah ah” po mos u merni me te, ashtu tip I veshtire ay.... Dhe qe te jemi serioz dy Erionët I ka qef krieministri se e kan llapen te gjate dhe ja fusin thelle nder shalë.

Artan28/12/2018 11:47

Bravo per Ditmir Bushatin, nje plehre qe nuk e meritonte si minister

Shkodran28/12/2018 11:37

Dmth dy rruga jan...o kan mbaruar PPP dhe ska kush firmos me ne emer te Edi Rames,ose Braçe ziu do e haj sa krahu... do merret Ditmir Bushati me Shkodren...? Wtf si te merren Shkodran me nje Mini Brasilian...? Hajde qeveri hajde...nga sh*rra ne m*t,nga m*ti ne diarre.. dhe spo flas per keto tjeret,qe jan me skandaloza se ata qe iken....Pse Edi Rama di te shkaterroj,

Shto koment

Denonco