Berisha: Ekstremistë të tërbuar grek përdhosin territorin shqiptar!

Berisha: Ekstremistë të tërbuar grek përdhosin territorin shqiptar!

21:15, 08/11/2018

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka dënuar ashpër reagimin dhe sjelljen e nacionalistëve grekë ditën e sotme në Bularat, ku gjatë varrimit të Kostandinos Kaçifas, kanë bërë thirrje antishqiptare.

Në reagimin e tij Berisha shkruan se ekstremistë të tërbuar përdhosën territorin shqiptar. Ndërkohë që ka cilësuar të turpshëm dhe mungesën e reagimit zyrtar të dy qeverive asaj greke dhe asaj shqiptare.

Ja çfarë shkruan Berisha:

Ekstremistë të tërbuar grek përdhosin territorin shqiptar!

Të dashur miq, sot grupe ekstremistësh grek, raciste primitiv antishqiptare përdhosën territorin e Republikës së Shqipërisë. Ata varrosën me parulla luftënxitëse, raciste, antishqiptare, vorioepiriote ekstremistin Kaçifas, i cili u vra në një përpjekje të armatosur me policinë shqiptare.

Dënoj me ashpërsinë më të madhe aktin primitiv të shfrytëzimit të një procesioni mortor nga ekstremistë, fanatike për qëllime raciste dhe antishqiptare.

Dënoj heshtjen para këtij akti përdhosës të territorit shqiptar të autoriteteve zyrtare të Athinës dhe Tiranës, të cilat me qëndrimet e tyre të papërgjegjshme dhe histerike nxitën këtë akt të shëmtuar, ndërkombetarisht të dënueshëm dhe që sot heshtin për turpin e tyre. sb

Taulant Halili/ Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Loran shehu08/11/2018 22:22

Dr Berisha je vertet nje burr shteti si ata dikur qe di te tregoesh e tolerant kundrejt nje te vrari por kur vjen puna per atdheun ti gjithmon i ke treguar vendin e merituar cdo agresori qe esht paraqitur

Ajo08/11/2018 21:50

Faleminderit Z. Berisha! Ky eshte qendrimi i nje burri shteti! Turp dhe faqja e zeze e Edi Rames dhe qeverise se tij fantazme! Ne asnje vend te botes nuk do te lejohej te ndodhte c’ka ndodhi sot gjate varrimit te nje minoritari, qe se pari ishte shtetas shqiptar qe ngriti armen kunder policise shqiptare ne territorin shqiptar dhe qeveria antikombetare e Rames hesht dhe lejon te cenohet nderi dhe integriteti i Shqiperise. Gjithashtu turp dhe faqja e zeze per te gjithe ata shqiptare hipokrite qe ngazellehen si femije te vegjel dhe mahniten nga “ patriotizmi” ne Facebook i te pacipit Rama teksa mburrej dhe u tregonte grekeve se Greqine e kane bere shqiptaret, por kur greket hyjne ne territorin shqiptar dhe sulmojne dhe synojne cenimin e intergitetin te vendit, hesht si frikacac dhe tradhetar. Ku eshte ky popull “ patriot” sot, pse nuk i kerkon llogari Rames per heshtjen dhe nenshtrimin ndaj ekstremisteve greke?

Arber08/11/2018 21:43

Nuk e besoj se eshte injorance fakti qe politikane dhe media Shqiptare i quajne "thirrje raciste" ate qe eshte thjeshte urrejtje etnike. E thene qarte, Greket na urrejne se jemi Shqiptare. Racat ne bote jane te bardhe, te zinj, te verdhe, te kuq. Ne dhe Greket i takojme races se bardhe, dhe as ata as ne (dhe as ne me Serbet) nuk urrehemi per shkak se jemi raca te ndryshme, por per shkak te kombesise. Atehere lind pyetja perse bejne budallain politikanet e media jone dhe i quan thirrjet e Grekeve ose Serbeve raciste? Shqiptaret nuk jane race, jane komb. Sepse te gjithe keta politikane e media jane sherbetore te Globalisteve qe u vret veshin fjala "etni" apo komb ndaj edhe urrejtjen kombetare qe kane Serbet e Greket ndaj nesh si shqiptare per kombesine tone, per simbolet tona kombetare keta qe vetem quhen Shqiptare por jan pa komb (sigurisht ka edhe plot injorante nga ata) e pershkruajne si urrejtje racore. Qellimi i Globalisteve eshte shkrirja e kombeve, sidomos kombeve qe jane te bardhe. Kjo eshte arsyeja qe Europa mbushet me Afrikane dhe Amerika me latino te Amerikes se jugut per te zevendesuar popullsine e bardhe me te zinj e te kafet dhe duke krijuar raca hibride, te perziera. Eshte qesharake kur Presidenti i Italise (ne fjalen ne meshen e Skenderbeut) kerkon te beje shembull te ashtuquajturit multikulturalizem, duke barazuar Arbereshet me zezaket e Afrikes. Sipas tij integrimi i Arberesheve tregon se edhe zezaket e Afrikes po keshtu mund te integrohen, Ai nuk merr parasysh as afersine Gjeografike, as historike as racore as kulturore asgje qe i ka lidhur popujt Shqiptar e Italian ne mijera vjet, por me djallezi kerkon ta perdori per qellimet Globaliste duke vene shenjen e barazimit mes Shqiptareve e Afrikaneve.

Shto koment

Denonco