Paloka: ‘Torta’ e qeverisë, nuk ëmbëlsoi fjalët e ministrit gjerman

Paloka: ‘Torta’ e qeverisë, nuk ëmbëlsoi fjalët e ministrit gjerman

16:10, 19/09/2018

Nënkryetari demokrat Edi Paloka, ka reaguar me ironi lidhur me “surprizën” që ministri Ditmir Bushati kishte rezuarvuar për homologun e tij gjerman, në ditën e tij të lindjes e cila përkoi me vizitën e tij në Tiranë.

“Torta” e qeverisë që nuk i embëlsoi fjalët e ministrit të jashtëm gjerman…  kështu e nis reagimin e tij, deputeti demokrat ku shkruan se supriza ishte një akt tipik i Rames qe pasi shkel me këmbë çdo detyrim qe ka ndaj BE, perpiqet ti “ëmbelsojë” të huajt me mënyra te ndryshme.

“Sigurisht ai e mirepriti dhe falenderoi me xhentilese per “surprizën” qe ju bë pak hapa larg podiumit te konferences, por kjo nuk ja “ëmbëlsoi” fjalet per qeverine shqiptare dhe detyrimet e saj te paplotësuara.” - shkruan Paloka ndërsa shtoi se çdokush me sado pak informacion e di që hapja e negociatave me këtë qeveri, tashme eshte nje mision i pamundur.

Reagimi i plote i Edi Palokes:

“Torta” e qeverise qe nuk i embelsoi fjalet e ministrit te jashtem gjerman...

Sot ne ministrine e jashtme , ministrit te jashtem gjerman, qe eshte per vizite zyrtare ne Shqiperi, i ben nje “surprize”; nje torte dhe urime per ditelindjen pak sekonda perpara se ai te bente deklaratat e tij per mediat.

Ne dukje nje xhest fisnik e per tu pershendetur, ne fakt ky eshte nje akt tipik i Rames qe pasi shkel me kembe cdo detyrim qe ka ndaj BE , perpiqet ti “embelsoje” te huajt me menyra te ndryshme ( duhet pranuar qe ne disa raste dhe i ka ecur). Po me gjermanet , te majte apo te djathte, duket se nuk i ecin metodat e tij prej anadollaku.

Maas, perfaqsues i se majtes (SPD) ne qeverine gjermane eshte gjithashtu mik i se majtes shqiptare. Sigurisht ai e mirepriti dhe falenderoi me xhentilese per “surprizen” qe ju be pak hapa larg podiumit te konferences, por kjo nuk ja “embelsoi” fjalet per qeverine shqiptare dhe detyrimet e saj te paplotsuara.
Maas u shpreh qarte perpara Rames se “BE nuk eshte vetem fjale, duhen permbushur kushtet”.

Madje , duket se qendrimi i qeverise gjermane, ka detyruar dhe punonjesin e Rames ne ministri te jashtme, Bushatin, te pranoje me gojen e tij publikisht se si ne shume raste te tjera, i genjyen shqiptaret kur ju thane se ceshtja e hapjes se negociatave ne qershor te 2019 eshte ceshtje e mbyllur. Bushati sot u detyrua te pranoje se hapja e negociatave “do jete nje proces i veshtire”. 

Ne fakt e di cdokush me sado pak informacion, qe hapja e negociatave me kete qeveri , tashme eshte nje mision i pamundur sepse Rama jo vetem qe nuk ka ndermend te plotsoje ndonje nga kushtet qe vazhdojne ti shtohen, por po ecen ne drejtim krejtesisht te kundert.

Shpresa se do arrije te “embelsoje” kedo, sic ka bere me disa ambasadore, per fatin e tij te keq dhe fatin e mire te shqiptareve, i ka plasur ne dore. Atij qe eshte mesuar te lyej me boje cdo gje, tanime i ka dale boja.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Kosta19/09/2018 17:26

Ministri Gjermanise, pranon torte nga bijte mafioze te komunisteve krimenela shqiptare..... u prishe edhe rraca gjermane....

Shto koment

Denonco