VIDEO/ A do ta dekretojë ligjin për shembjen e Teatrit? Ja ç'thotë Presidenti Meta

VIDEO/ A do ta dekretojë ligjin për shembjen e Teatrit? Ja ç'thotë Presidenti Meta

12:24, 18/07/2018

Presidenti i Republikës Ilir Meta është shprehur sot lidhur me dekretimin e ligjit për shembjen e godinës së Teatrit dhe ngritjen e kullave në vendin e tij. Deklarata u bë për mediat pas një aktiviteti që mbajti Aleanca për Dhurimin e Gjakut, ku ishte i pranishëm dhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj.

Pyetje: Z. President, a e keni shqyrtuar ligjin e posaçëm për Teatrin dhe a keni vendosur nëse do ta dekretoni atë?

Meta: "Ende nuk mund të jap një prononcim për këtë çështje, pasi jemi duke e shqyrtuar, por besoj se lajmi i rëndësishëm që mund të jap sot dhe që ju tashmë e keni marrë është krijimi i kësaj Aleance për dhurimin e gjakut që sapo ka filluar...Unë dua t’ju siguroj që në çdo vendim nuk do të ndikohem nga asnjë faktor jashtë atyre përgjegjësive që ka Presidenti në mbajtjen e qëndrimeve dhe vendimeve të tilla."

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit dhe opozita i kanë kërkuar zyrtarisht dhe i kanë bërë edhe sot thirrje publike, presidentit Meta, të mos e dekretojë ligjin e kaluar me votat e mazhorancës në Kuvend që i hap rrugën shembjes së Teatrit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

misar19/07/2018 14:52

Pse jo. Kush e beri president kete. A ka b...th ta besoj kur thoshte Monika qe jam kundra dhe gjoja nuk e votoj pasi vota e saj nuk ndikonte ne nr. 71. Edhe gomari nuk e han kere

Sirius18/07/2018 15:57

Po normale qe do ta dekretoje kurva e Skraparit. Se kurva nuk merret me hallet e vendit, por me fasaden e rregjimit. Shqiptaret jane popull i tredhur, prandaj ju kane vendosur edhe keta plehra ne krye te parise. Kur i mbajti Enver Hoxha gjysem shekulli me buke misri, me keta e shtyjne edhe dy shekuj.

gramoz18/07/2018 15:21

Po kur llokma e fitimit shkon ne qindra miljon euro, pse presidenti nuk mund te marri disa miljon? Vertet qe presidenti ka vjedhur miljona e miljona euro por kur i jepet nje mundesi pse Jo? Mos u boni kaq naiv o njerez! Nuk kan inote hienat kur ndjejne eren e lekut te gjith bien dakort, like floriri edvin droga dhe lali fik lej feni.

Niku18/07/2018 12:34

Ku ka b.. ky te mos e dekretoje

Shto koment