Democrat MP accuses PM Rama of selling IM Xhafaj’s picture with Merkel as a credential for his government

Democrat MP accuses PM Rama of selling IM Xhafaj’s picture with Merkel as a credential for his government

11:55, 12/07/2018

Democrat Party deputy Edi Paloka has criticized Albanian Premier Edi Rama for taking Interior Minister Fatmir Xhafaj to pose for a picture with German Chancellor Angela Merkel. Xhafaj is under continuous attacks from the opposition after the revelation that his brother Agron had been sentenced to seven years in prison by an Italian court for drugs traffic charges and recent tapings revealed he was still leading drugs smuggling to Italy from Vlorë.  

Paloka said “the clown of crime” Rama deliberately took Xhafaj to take a picture with Merkel to serve it to the Albanians as credentials for his government.

However, the Democrat deputy said Rama could have success with his drugs money in “buying the silence of the ambassadors, but it cannot deceive the whole West”.

“The days and hours of the clown of crime are being counted”, wrote Paloka.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Askushi12/07/2018 14:14

Pak rendesi ka cfare derdellisim ne... Rama e xhafa e te gjithe xhafat e tjere, po i japin drejtim si ju do k”””” ri ( me falni per fjalorin)

Lu12/07/2018 13:02

Merkeli as e njef se kush eshte ne krah te Rames se po t'a dije ja fut vrapit.T'a dine gjermanet i kerkojne doreheqjen ,njelloj sic i kerkojne ministrit te brendshem per afganin e vetevrare ne Kabul pse u debua nga Gjermania.

Shkodran12/07/2018 12:56

Ajo sesht foto,ajo eshte fragment nga nje video e bere normalisht...kushedi ku e ka mendjen Merkel. Kto dy iditat me poture dhe atlete qeshin...

Shto koment