PM Rama ignores the facts and offers his support to Interior Minister Xhafaj

PM Rama ignores the facts and offers his support to Interior Minister Xhafaj

11:54, 16/05/2018

Albanian Premier Edi Rama offered his support to Interior Minister Fatmir Xhafaj even after an eavesdropped conversation revealed that his brother Agron, sentenced in Italy for drug traffic, continues to be involved in the drug traffic.

Rama was speaking to the parliamentary group of the Socialist Party after his return from France, where he met French President Macron.

“The Interior Minister should not answer either law- or morale-wise”, Rama said.

“This masquerade deserves and exemplary response. Paralelly with the request of the Socialist group chairman for the investigation of the conversation recording, I have requested from an agency the scientific expertise of the material and from the partner agencies for any possible index on the minister’s brother”, Rama said.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Elda17/05/2018 11:23

Hahah kta jane gallat fare. Deri dje po thoshin nuk e nxjerrim se na i vrasin sot po thon po i mbyllin gojen. Hajde mendje hajde.

gramoz16/05/2018 15:25

Ashtu te lumte, mos e leshoni njeri-jatrin, grusht bashkuar rreth partise, perpara per mbjelljen e rradhes sezoni filloi. Qendroni fort te gjith qelbesirat per ti ber ball armiqve te brendshem dhe kapitalisteve te jashtem. Na pri o edvin droga! Me ty deri afer deres se burgut, brenda futu vet me gjith qelbesirat qe te rrethojne. Dita po vjen pregatitu.

dritani16/05/2018 12:45

E si nuk duhet te jete pergjegjes moralisht? A nuk e dinte ai se vellai i tij ishte i denuar ne Itali? Edhe nese nuk e dinte me pare, kur opozita i beri publike, pse nuk e thirri vellane dhe ti thoshte a jane te verteta keto apo jo? Pse nuk kontaktoi me autoritetet italiane ne lidhje me kete ceshtje, sapo e degjoi per here te pare, dhe te vepronte, duke e dorezuar vellain e tij, sic i vellai deklaroi sot se do te dorezohej? Atehere ai do te ishte moralisht i paster perpara publikut. Nuk mund te dale ne deklarata dhe te thote qe i vellai, ne nje moshe te re, kur nderkohe ai ka qene 25-27 vjec, periudha per te cilen akuzohet. nese do te kishte qene 17-19 vjec, atehere mund te thoshte qe gaboi apo u ndodh ne nje vend te gabuar ne kohe te gabuar, sic edhe deklaroi. Sa bij nenash kane qene ne vend te gabuar ne kohe te gabuar dhe sot po vuajne denimet qe ky shtet apo shtet e tjera i kane denuar. Nje politikan i vjeter, minister disa here, nuk mund te fshihet pas gishtit, nderkohe qe ka marre edhe flamurin e reformes ne drejtesi, e kerkon te beje veting ne te gjithe sistemin e drejtesise, perfshire edhe policine, nderkohe qe nuk e paska ditur qe i vellai ka qene i denuar ne Itali. Shume e veshtire per t'u besuar, nderkohe qe te tjereve u dine e njohin dheme e dhemballe, kushurinj te afert e deri 7 breza larg, nese kane qene te denuar apo jane ne kerkim, por nuk dine per familjaret e tyre. Ky vend ka arritur aty ku nuk mban me. Ai jo vetem duhet te jape doreheqjen por nuk ka fytyre me te dale me ne publik. Turp per thinjat qe ka ne koke.

Shto koment